Martin Plachý vede lázeňskou skupinu Royal Spa, která loni utržila přes sedm set milionů korun a umístila se v žebříčku rodinných firem na 105. příčce. Jeho rodinná skupina také nakoupila velký hotel v Rakousku a letos prvně investovala do startupu na rehabilitace ve virtuální realitě. O tom i o přísných parametrech, které pro rodinné příslušníky v byznyse má, se rozmluvil ve Forbes Byznys Podcastu.
Česko je oblíbenou lázeňskou destinací pro okolní země, dříve také ruskou klientelu a nyní například i pro zájemce z arabského světa. Ti by dokonce rádi na Blízký východ dotáhli české rehabilitační experty.
„Nedávno jsem měl schůzku, která tímto směrem také směřovala. Ale to nebude ta cesta, sami v Česku nemáme těchto lidí nadbytek,“ říká Martin Plachý, jenž vede českou lázeňskou skupinu Royal Spa. Ta patří pod rodiny Plachých a Zemků, s vedením společnosti mu pomáhá jeho sestra Veronika.
Pozici v čele firmy přebíral po svém otci Antonínovi poté, co si vyzkoušel dráhu kariérního diplomata. „Byť byl táta velmi přísný, tak měl obrovskou náruč, a jakmile se vykřičel, všechno všem odpustil. Já jsem, myslím, v tomto mnohem důslednější,“ přiznává v podcastu.
I rodinný byznys podle něj ale má svá negativa. Když například tatínek ještě žil, většinu společného času trávili debatami o práci. „Maminka nás často vyháněla, že to nechce poslouchat,“ vzpomíná Martin Plachý.
Ten dodnes působí jako generální konzul Singapuru v České republice, mezi svými kolegy patří mezi nejdéle sloužící. Chtěl by se v nynějších bouřlivých časech celních válek do diplomacie vrátit?
„Umím si to představit a částečně to dělám. Během zastupování Singapuru se setkávám pravidelně s tamními vysoce postavenými politiky, včetně ministra zahraničí, předsedy vlády či prezidenta,“ říká mimo jiné ve Forbes Byznys Podcastu.