skip to main content
Sport

Ledecká fandí, Ledecky vítězí. Rodinná pouta olympijských vítězek

Tenhle interní rodinný souboj zatím vypadá následovně: šestkrát olympijské zlato pro Katie Ledecky, dvakrát pro Ester Ledeckou.

První zmíněná je americká plavecká superstar, která slaví triumf už na třetích hrách po sobě – ve středu uspěla v Tokiu v závodě na 1500 metrů volným způsobem. Výjimečnou sportovkyní je rovněž druhá zmíněná, česká zimní „obojživelnice“ a tvář z obálky Forbesu i žebříčku 30 pod 30.

Není Ledecky jako Ledecká, rodinná pouta jsou však potvrzena. A může za to děda.

„Ségra“, jak plavkyni s nadsázkou na dálku titulovala, ve středu ukázala, proč je pravou šampionkou. Nejprve jí vůbec nevyšlo finále dvoustovky, skončila v něm až pátá – na poměry Ledecky velké zklamání.

K setřesení chandry měla pouhé dvě hodiny, ale zvládla to: další závod dne už jasně opanovala. „Znamená to pro mě opravdu moc,“ řekla reportérům v Tokiu. „Jsem hrdá, že si domů odvezu další zlatou pro tým USA. Lidi možná mrzí, že nevyhrávám úplně všechno, ale já bych byla radši, aby je trápily jiné a důležitější věci. Tolik lidí ve světě trpí.“

Kathleen Genevieve Ledecky, jak zní její celé jméno, je ve čtyřiadvaceti letech legendou. Zlato z Tokia je její celkově šesté, jednou triumfovala v Londýně 2012 a čtyřikrát v Riu 2016. To znamená, že byla globální sportovní hvězdou už ve chvíli, kdy její „ségra“ – tedy samozřejmě spíš sestřenice přes mnoho a mnoho kolen – svou hvězdnou chvíli teprve vyhlížela.

Ester Ledecká ohromila svět na zimní olympiádě v Jižní Koreji 2018, když vybojovala unikátní zlatý double na lyžích i na snowboardu. A plavkyně Ledecky tehdy na Twitter vyťukala: „Ester, myslím, že jsme příbuzné. Musíme snad dělat test DNA?“

Reklama

Na test nedošlo, ale možné vazby logicky zaujaly česká i světová média.

Rodokmen českých Ledeckých je známý. Dědečkem sportovní hvězdy je bývalý vynikající hokejista, dvojnásobný olympijský medailista a mistr světa Jan Klapáč, její maminka byla krasobruslařkou a otec Janek se proslavil jako hudebník a autor muzikálů, s čímž se pojí i jeho velmi úspěšný byznys.

Sága amerických Ledeckych bez čárky nad ypsilon započala v momentu, kdy se v USA v roce 1948 rozhodl zůstat Jaromír, dědeček plavkyně Katie a pražský rodák. Do New Yorku zamířil o rok dříve za studii, jako katolík si vzal Židovku a z druhé strany přibyly do rodiny irské kořeny. Pestrá story!

Strýc spoluvastní klub New York Islanders.

Jaromírův syn a strýc plavkyně Jonathan následně prožil ryzí americký sen: v podnikání řádil podobně jako Ledecky v bazénu a Ledecká na sněhu. Už v roce 1998 byl jeho majetek odhadován na 200 milionů dolarů, mimo jiné spoluvlastní hokejový klub NHL New York Islanders.

Malá Katie se proto odmala pohybovala v prostředí sportovních celebrit. Jedna ze zveřejněných fotek z jejího dětství ji zachycuje v momentu, kdy spolu jednají strýc Jon, miliardář Ted Leonsis a basketbalová ikona Michael Jordan. Oni řešili byznys, děvčátko si kreslilo…

Najděte budoucí olympioničku | Foto AP

Jakmile Ledecky začala bořit světové rekordy a následně sbírat olympijské medaile, příběhy z dějin její rodiny se dostaly do popředí. Úspěch „naší“ Ledecké na jihokorejských svazích vše okořenil středoevropskou stopou.

A nyní je, aspoň dle Ester, spřízněnost potvrzena. Sníh či vodní hlubina, my jsme jedna rodina. Zlatá.