První Forbes nového roku je tak trochu jiný, než jste zvyklí. Má například hned čtyři titulní strany, protože každá z osobností na nich si ji zaslouží. Především to je ale číslo od začátku do konce české. Sestavené z příběhů, rozhovorů, čísel a faktů, za nimiž stojí vaši sousedi. Přesně oni nám dodali skvělý materiál pro magazín, kde chceme představit ty nejlepší věci z Česka. Věci, které nás proslavily ve světě a patříme v nich ke špičce. Věci, o kterých jste možná neměli nejmenší tušení, že se tu dějí a dělají. Věci, které dokazují, jak skvělí dokážeme tady v Česku být.

Danglar-lev


Svět podle Smila. Možná jste o tomhle chlapíkovi ještě neslyšeli, jeho názory ale zajímají takové velikány, jako jsou Bill Gates nebo Mark Zuckerberg, kteří pravidelně doporučují jeho knihy. Máme tedy rozhodně co dohánět. Václav Smil narozený v Plzni, ale žijící v Kanadě, píše o energii, jídle, politice – o všem možném – a umí věci velice zajímavě pospojovat. Zrovna on na té titulní straně není – ale to proto, že se na ni nechtěl moc fotit, jinak tam také nade vší pochybnost patří. A po tomhle rozhovoru už rozhodně nebude v Česku neznámý.

smil


Nejlepší video. Další tři osobnosti už svou obálku mají. Nabízíme rozhovor s úspěšným Čechem, který udělal díru do světa. Robert Kyncl je nejvýše postavený český manažer, vládne obsahu YouTube a rozhovor s ním je nejen inspirativní, ale taky velmi vtipný – to když se bavíme o jednom rodákovi z Liberce…

kyncl


Nejlepší hudba. Česká filharmonie, to není tak úplně byznys a vážná hudba není obor, o němž bychom tady psali často. Ale tahle výjimka stojí za to. Jiří Bělohlávek, nejúspěšnější dirigent dvou posledních dekád, ji už čtvrtý rok systematicky a trpělivě vede na vrchol mezi nejlepší symfonické orchestry světa. Přečtěte si, jak to dělá. Bude to hezké čtení, když Jiří Bělohlávek mluví, zní to jako hudba.

belohlavek


Nejlepší dar. A může vás taky zajímat, jak se řídí firma s miliardovým obratem, tisíci zaměstnanci na nejrůznějších místech světa a jak vás přitom vůbec nezajímá zisk. Šimon Pánek vede největší charitativní organizaci ve střední Evropě (Člověk v tísni) a vypráví, co je pro jeho práci podstatné a co ne a jakou roli hrají peníze.

panek


Tři jedničky. Představíme vám, jak se stalo, že v první desítce nejlepších tenistek světa jsou tři Češky, a jak došlo k tomu, že za posledních pět let vyhrály čtyřikrát největší ženskou týmovou soutěž. Jak vypadají kurty, kde to všechno začalo?

tenistky


Ve stoprocentně českém čísle vám ukážeme, jak jezdí nejrychlejší české auto, jak ostré jsou nože od firmy proslavené rybičkou, proč si králové přejí koně z Kladrub, kdo osobně stojí za tradiční představou o české svaté exportní trojici pivo–sklo–auta. Dozvíte se, budete-li chtít, co má s Českem společného Beyoncé a v jakém světle ho vidí. Ukážeme vám, jak se měsíc po měsíci bude do nebe šplhat pražský mrakodrap a jak jedna žena zkusí zdolat horu K2.

erko-nove


Věříme, že vás tohle čtení bude bavit, a samozřejmě takhle zkraje roku 2016 přejeme, ať se vám daří všechno, na co sáhnete. A napište nám, jak se vám nové číslo líbí. Na petr.simunek@forbes.cz.