Díky rozpouštědlu etylacetátu omamně a trochu návykově voněl. Dnes má tekutý obvaz Akutol, který používá už několik generací, složení šetrnější k životnímu prostředí i lidskému organismu. A také jiného majitele. 

Licenci na výrobu produktu Akutol, jehož historie sahá až do roku 1924, koupila od společnosti Dental na konci devadesátých let rodinná firma Aveflor. Za ochrannou známku k Akutolu a dalším čtyřem výrobkům zaplatili tehdy jeden milion korun, původní vlastník Dental o ně přestal mít zájem.

Aerosolové přípravky poškozovaly ozonovou vrstvu a jejich používání proto v devadesátých letech skončilo. Vyměnit fluorované uhlovodíky za ekologické plyny znamenalo přestavět technologii, a tedy hodně investovat, do čehož se Dentalu nechtělo.

Jiří Zubatý, v té době ředitel Dentalu v Jičíně, využil příležitosti, Akutol koupil a společně se synem Janem založili společnost Aveflor.

„Bylo potřeba vybudovat nové tanky pro ekologicky nezávadné hnací plyny. To byla velká investice, okolo třiceti milionů korun,“ vzpomíná Zubatý.

Dva roky si firma pronajímala od Dentalu prostory, potom našla své vlastní v Budčevsi u Kopidlna. Pomohla náhoda. Majitelé staré školy přestavěné na pekárnu neměli na splátky úvěru a hrozilo, že přijdou o zastavený rodinný dům, proto se rozhodli nemovitost prodat. Zubatí tak našli ideální prostory pro své podnikání a začali s rekonstrukcí. 

Když v roce 1995 Zubatí firmu zakládali, patřil padesátiprocentní podíl Dentalu. Vlastnická struktura se ale postupně měnila. Čistě rodinnou společností se Aveflor stal v roce 2007, kdy Zubatí odkoupili poslední akcie. Dnes se rovným dílem o podíl ve firmě dělí Jiří Zubatý a jeho manželka Milada Zubatá.

Společně budovaný byznys odkazují další generaci v dobré kondici. Tržby dosáhly loni 192 milionů korun a zisk 17 milionů byl v historii firmy rekordní. Letošní obrat spadne vinou covidu podle odhadů o deset procent, ale v dalším roce už znovu vyhlížejí pětiprocentní růst. 

Dnes už s úsměvem vzpomínají na počátky s velkými úvěry a leasingy s vysokými úroky. „Potřebovali jsme desítky milionů korun na pořízení technologie a za úvěry se tehdy platilo úroky okolo šestnácti sedmnácti procent. Splácení bylo náročné,“ říká Jiří Zubatý, který v roce 1998 definitivně odešel z Dentalu, aby se mohl věnovat rodinnému byznysu.

Při rekonstrukci zřídili takzvané čisté prostory, což jim umožnilo vyrábět nejen kosmetické, ale i léčivé přípravky – to považují dodnes za velkou konkurenční výhodu. Na počátku výroba kosmetiky převládala, dnes tvoří v celkové produkci menší část.

„Zprvu se nám s kosmetikou na trhu dařilo. Cenou a kvalitou jsme mohli konkurovat nadnárodním společnostem. Jenže později šly ceny dolů a my neměli dost prostředků na marketing a propagaci, abychom v konkurenci obstáli,“ vysvětluje důvod, proč se více zaměřili na léčivé přípravky, syn Jan Zubatý, který ve firmě pracuje od roku 2001 a od roku 2015 je jejím ředitelem.

Dodává, že to bylo dobré rozhodnutí. Zpočátku vyráběli hlavně vlastní výrobky – Akutol či jeho veterinární obdobu Arpalit – a prodávali je na českém i zahraničním trhu.

„Linku jsme ale nevytížili, a proto jsme sháněli klienty i pro výrobu na zakázku,“ dodává Jan Zubatý. Ta dnes tvoří většinu, zhruba sedmdesát procent celkové produkce. V příštím období chtějí oba segmenty vyrovnat.

Nejsilnějšího partnera pro zakázkovou výrobu má Aveflor v Belgii. Pro německý trh vyrábí privátní značky do řetězců, jako je například Lidl nebo Norma. Asijskou konkurenci v Německu porážejí kvalitou – robustním systémem kontroly jakosti a také čistou výrobou. „Cenově jsme střední cesta mezi německými výrobci a Čínou,“ konstatuje Jan Zubatý.

Jiří i Jan se shodují, že vyrábět léčivé přípravky je však pro menší firmy kvůli legislativě čím dál těžší.

„Před deseti lety pracovalo u nás v administrativě deset lidí, v současné době máme stovku zaměstnanců a z toho půlka vyrábí a druhá polovina zabezpečuje, aby se mohlo vůbec vyrábět. Není to jen obchod, extrémně narůstá administrativa spojená s vyřizováním různých potvrzení, plněním nařízení a podobně,“ povzdechne si Jiří Zubatý. 

Zpřísňují se totiž bezpečnostní pravidla a tam, kde dříve stačilo vydat čestné prohlášení nebo dodržovat směrnici, kterou si mohly státy přizpůsobovat svým podmínkám, je dnes nutné respektovat striktní nařízení. Firma tak musela zpracovat novou dokumentaci mimo jiné i k Akutolu, který je na trhu čtyřicet let. 

Je také složité sehnat zaměstnance. Pracovníky totiž polykají nedaleké automobilky v Mladé Boleslavi a Kolíně. „Před covidem se nám vůbec nedařilo sehnat lidi do výroby. Dnes zase těžko obsazujeme technické pozice. Trvá i rok a víc, než najdeme vhodného kandidáta,“ říká Jan Zubatý.

Loňský covidový rok ustála firma dobře. Ve druhé polovině roku sice zakázky ubyly, ale podařilo se rychle vstoupit na trh s dezinfekcí. „Prodávali jsme ji i dávali zdarma nadacím či obcím. Za měsíc ale zájem opadl, co jsme neprodali, máme pořád skladem,“ říká Jan Zubatý. 

Výpadek dodávek surovin firmu neohrozil, jsou totiž zvyklí nakupovat do zásoby. „Když začala pandemie, byli jsme zásobení. Většinu surovin nakupujeme v Evropské unii, v Asii minimum. Chtěli jsme od začátku podporovat lokální výrobce a nemáme dost kapacit na to jezdit do Asie na audity,“ říká Jan Zubatý. Takže ani ucpaný Suezský průplav jim nedělal těžkou hlavu. 

Teď už shánějí nové zakázky, znovu jezdí na výstavy a snaží se najít další odběratele. Ve finální fázi je registrace Akutolu v Rusku. „Proces sice trvá už šest let, ale je to velký trh, sázíme na něj,“ říká Jan Zubatý. 

Pro posílení smluvní výroby objednali novu linku zhruba za čtyři miliony korun a zároveň se chystají uvést na trh pět nových vlastních produktů. V plánu jsou i nové sklady a fotovoltaická elektrárna, která by měla pokrýt téměř třetinu jejich spotřeby elektrické energie. 

Spolupracují i s třeboňským pracovištěm Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR na projektu získávání léčivé látky astaxanthin z mořských řas. V souvislosti s tím požádali o dotaci na nákup potřebného technologického zařízení.