Dávno předtím, než vznikla taková diskusní fóra, jako je Am I the Asshole? (Jsem debil?) na Redditu nebo celé dny se vlekoucí debaty na twitteru, zda si mýt nohy ve sprše, existovala služba otázek a odpovědí Yahoo Answers; jeden z prvních zdrojů sdíleného moudra, který se postupem času dočkal kultovního postavení.

Jak napsal zpravodajský server The Guardian, tato platforma, která vznikla v roce 2005, byla místem, kam jste se mohli obrátit o pomoc s takovými problémy, jako: „Jak dostanu dolů černý inkoust z barevného oblečení?“, „Jaké doklady jsou potřeba k cestě do Číny?“ anebo: „Vidí děti duchy?“

Během formujícího období internetové historie byly Yahoo Answers místem, kde položit otázky, na které jste se styděli zeptat osobně, a  zároveň byly příliš složité, abyste je zadali do vyhledávače. Některé z  nich, například: „Myslíte si, že lidé budou někdy chodit po Slunci?“ nebo: „Když umřete v Kanadě, umřete i ve skutečném životě?“ – se dočkaly zvěčnění v podobě raných memů.

Ohromující úspěch Yahoo Answers byl takový, že dokonce i Google byl nucený přiznat porážku a zrušit svou vlastní platformu Answers v roce 2006 po pouhých čtyřech letech existence.

Právě tady Stephen Hawking požádal o pomoc otázkou: „Jak může lidstvo přežít dalších 100 let?“ Během dvou dní dostal 16 tisíc odpovědí – a  jedna z nich zněla: „Nabízí se obvyklý způsob – rozmnožováním.“

Po nějakou dobu byly Yahoo Answers druhým nejnavštěvovanějším referenčním zdrojem na internetu po Wikipedii. To už ale bude jen otázkou minulosti. Společnost Verizon Media provozující portál Yahoo! tento měsíc náhle a bez ceremonií oznámila, že server zavírá, protože se rozhodla „soustředit na produkty, které lépe slouží našim členům“.

Od 4. května tak všem, kdo budou hledat odpovědi na své otázky, zbudou jen vyhledávače – a „komunita globálního sdílení vědomostí“ budovaná během 16 let bude ztracená. Internetoví aktivisté, kteří tento krok přirovnávají k vypálení Alexandrijské knihovny, pracují na plánu, jak zachránit 84 milionů vložených otázek.