skip to main content

Lékařka, vědkyně a žena s jasnou vizí. Podívejte se, jaká je a kam míří první rektorka v dějinách Univerzity Karlovy Milena Králíčková

6 minut čtení

Pomohla na svět stovkám dětí. Zkoumá, proč mají lidé problémy s plodností. V posledních letech se snaží, aby se studentům dobře vedlo na nejstarší české univerzitě. Teď čeká lékařku a profesorku Milenu Králíčkovou nová etapa. Je první ženou v dějinách, která povede Univerzitu Karlovu.

Reklama

A ž do poslední chvíle nevěděla, kam si podá přihlášku na vysokou. Studentka strakonického gymnázia Milena Králíčková měsíce váhala, jestli se rozhodne pro svou milovanou matematiku jako její maminka a bratr, nebo se vydá ve stopách otce a půjde studovat medicínu. Nakonec se 28. února – poslední možný den – roku 1990 rozhodla.

Reklama

Vzala tužku a do kolonky v přihlášce vyplnila Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Plzni. To je moment, který stojí na začátku příběhu první rektorky nejstarší české univerzity v dějinách. V únoru na tento post poprvé od roku 1348, kdy byla Univerzita Karlova založena, usedne žena a bude jí právě lékařka a vědkyně Milena Králíčková. Dost za to může i pandemie.

Reklama
Reklama