Přemýšlíte, jak si užít prodloužený víkend poté, co se vrátíte v pátek z Národní třídy? Nabízí se samozřejmě nespočet možností – třeba si zajít do kina, divadla, udělat si výlet do okolí Prahy nebo si užít víkend v zahraničí.

My v redakci už víme, jak tento víkend budeme trávit. A říkali jsme si, že by vás naše plány mohly inspirovat.  Takže – potkáme se někde?

Čtěte také: Zajímavé tipy na hezký podzim v Česku: cyklistika, sauna i lokální gastro zážitky


Michael Mareš doporučuje Koala Café

V bývalé továrně za hostivařským nádražím je jedno z největších dětských zábavních center v Praze. Dvouletí se tu vyřádí stejně jako desetiletí: obří prolejzačky, skluzavky, dráha pro tříkolky a šlapadla.

Na své si přijdou i dospělí: v kavárně mají dobré kafe, polévku i wi-fi a své ratolesti máte přitom stále na očích.

Více informací: Koala Café


Hanka Němečková doporučuje #cook2help

Budu si před koncem roku vylepšovat karmu. Za jeden z nejsympatičtějších dobroprojektů aktuálně považuji iniciativu #cook2help, ve které se restaurace a foodblogeři po celém Česku zapojují do pomoci Lékařům bez hranic/LsF.

V rámci #cook2help si můžete koupit novou kuchařku Báry Karpíškové, makronkový kurz, mezze v pražském klubu Cross nebo kopec čerstvých koblih od Maškrtnice, nejlepší internetové pekařky v Česku. Kromě toho, že se něco naučíte nebo se skvěle najíte, tím přispíváte i týmům LsF, aby mohly dělat svou práci v Sýrii a jinde.

Více informací: Cook2help


Pavel Kalouš doporučuje výstavu Yves Saint Laurent v Paříži

Jasně, řeknete si, že vymýšlet výlet někam do zahraničí je na poslední chvíli hloupost. Ale zkuste to – třeba do Paříže pořád ještě seženete letenky z Prahy za tři tisíce korun, a když je spolu se dvěma hodinami v letadle obětujete, otevře se vám víkend nekonečných možností.

Co bych udělal já? Vykašlal bych se na Eiffelovku, tu už stejně znáte, a zašel bych na nedávno otevřenou (a skvěle hodnocenou) výstavu v Muzeu Yvese Saint Laurenta.

A pokud byste ještě neměli módy dost, nezapomeňte, že o pár set metrů dál uvidíte výstavu mapující kariéru druhého slavného módního návrháře – Christiana Diora. Takhle vypadá haute couture víkend!

Více informací: Musée Yves Saint Laurent Paris


Irena Cápová doporučuje seriál Až po uši a HBO Go

Pokud naše tříletá dcera dovolí, mám v plánu seriálový maraton. Kanál HBO totiž pustil ven novou řadu povedeného vztahového seriálu Až po uši (Aňa Geislerová, Jiří Havelka, výborný Hynek Čermák, Anna Polívková, perfektní kulisy, výprava i scénář, kdo jste zatím minuli, protože českou seriálovou tvorbou opovrhujete, tohle si dejte, zvlášť, pokud jste holka).

Zároveň kanál HBO tohle pondělí spustil i svou videotéku HBO Go legálně úplně všem – i těm, kteří nemají předplacený kanál HBO. Na bázi jednoduchého měsíčního předplatného ve výši 199 korun nabízí online k dispozici kompletní nabídku HBO, a to jak zahraniční, tak i tuzemské produkce, té archivní i té nejnovější. Netflix má slušnou konkurenci!


Klára Elšíková doporučuje FAMUfest Inferno 2017

V pátek nebo v sobotu si zajdu na 34. ročník filmového festivalu FAMUfest, který tento rok uvádí 30 hraných, animovaných a dokumentárních filmů. V pátek se v kině Světozor promítá blok soutěžních i nesoutěžních filmů, přičemž večer proběhne závěrečný ceremoniál a slavnostní vyhlášení vítězných snímků. Vítězné snímky se pak budou promítat v sobotu v projekčním sále na FAMU.

V programu FAMUfestu mě láká třeba film Terezy Nvotové Špína nebo dokument Apoleny Rychlíkové Hranice práce, ve kterém novinářka Saša Uhlová zkouší bídně placená zaměstnání. Doprovodný program probíhá v pátek i v sobotu na FAMU nebo v Hybernské 4.

Více informací: FAMUfest


Lucie Černohlávková doporučuje výstavu Lichtensteina a Banksyho v muzeu Moco v Amsterodamu

Zajeďte si za uměním do Amsterodamu, kde v Moco muzeu probíhají výstavy dvou uměleckých ikon. Jedním z nich je představitel amerického popartového hnutí Roy Lichtenstein s výstavou Lasting influence a druhým je britský street artový umělec Banksy.

Těším se na to, že mezi 50 kousky Banksyho interiérových děl uvidím také pár kousků, které byly zachráněny z domů určených k demolici. Vedle highlightů „The girl with the balloon“, „Laugh now“ nebo „Keep it real“ je hlavním trumfem výstavy je malba „Beanfield“ o rozměrech 2,5 až 3,5 metru, kterou od roku 2009 nikdo neviděl.

Více informací: Moco Museum


Jan Strouhal doporučuje výlet za víny i mandlovicí

Budu se držet hesla „alkoholem nikdy neurazíš“. Už jste měli svatomartinské víno? Ne? Pak je nejvyšší čas to napravit. A kde jinde než v samém srdci českého vinařství – na Pálavě. Svatý Martin na bílém koni sice přijel už minulou sobotu, oslavy mladého vína se ale protahují až do konce tohoto týdne. Třeba ty v Mikulově.

A pokud pojedete do jihomoravských vinařských dědin přes Hustopeče, doporučuji se zastavit v Mandlárně. Jde o zcela novou, designovou kavárnu s prodejnou nejen mandlové kávy a dalších pochutin, ale hlavně originální mandlovice v mnoha příchutích. Je na vinném základě, takže se k jižní Moravě hodí dokonale. A můžete zde rovnou vyřešit i vánoční dárky.

Více informací: Hustopečská mandlárna


Zuzana Krajíčková doporučuje výstavu Fenomén Masaryk a La Boheme Café

Prodloužený víkend je podle mě vždycky perfektní čas dohnat (nepracovní) resty. Takže si 17. listopadu jeden odškrtnu a půjdu se podívat na výstavu Fenomén Masaryk, kterou Národní muzeum pořádá k 80. výročí úmrtí tohoto výjimečného muže ve své Nové budově na Vinohradech.

Vzhledem k tomu, že je ten den státní svátek, muzeum dokonce nabízí vstupné zdarma, což je dvojnásob dobrá příležitost pro návštěvu. A pokud nebude pršet, vydám se pak na opravdu dlooouhou procházku v doprovodu velkého kafe z mého oblíbeného vinohradského podniku La Boheme Café. Just a perfect day…