Pokud chcete letos na Mezinárodní den žen udělat radost, zapomeňte na obyčejné kytky a bonboniéry a místo toho sáhněte po tvorbě některé z českých designérek a šperkařek.

Nejen, že si pořídíte stylový kousek, ale podpoříte navíc ženy českého šperku.

Anežka Juhová

Kousky skrývající tajemství a vzpomínky. Tak své šperky popisuje absolventka Ateliéru K.O.V. na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.

Pro tvorbu Anežky Juhové jsou typické oblé tvary připomínající bubliny nebo mraky, v nejnovějších kolekcích pak stříbro a zlato kombinuje s drahými kameny, jako jsou onyxy či perly.

27JEWELRY

Značka Lenky Kerlické patří mezi silná jména českého šperkařského trhu zejména díky svým rozvlněným zásnubním a snubním prstenům. V nabídce ale najdete i náhrdelníky, náramky nebo náušnice.

A pokud by vám byly klasické šperky málo, 27Jewelry loni představila i své první hodinky.

Maria Kobelová

Šperky slovenské designérky působící v Praze se inspirují organickými tvary a jejich jemnost spojují s tvrdostí kovu. Ve výrazných kouscích se snoubí elegance pro každodenní nošení i výraznost, přitahující pohledy.

Lucie Zemanová

Obě kolekce, navržené designérkou pracující nejčastěji s nerezovou ocelí, se inspirují přírodou a kombinují motivy listů s precizností laserového řezu. Záleží jen na vás, jestli preferujete drobnější lístky kolekce Ivy Leaves, nebo podle hesla „víc je víc“ sáhnete pro Vavřínech.

Klára Šípková

Pokud máte raději minimalismus, zkuste vybrat z tvorby Kláry Šípkové. Sází v ní na čisté linie a dokonalé geometrie a dokazuje, že k zaujetí šperkem nepotřebujete diamanty velikosti Koh-i-Nooru nebo hromadu ozdůbek.

Hana Polívková

Pro šperky Hany Polívkové jsou klíčové důrazy na detail a špičkově propracované struktury. Prsteny, náhrdelníky a náramky tak připomínají provazy, copy nebo třeba filigránové vystřihovánky a krajku. Mezi jejími kolekcemi ale najdete i minimalističtější kousky.