Ano, mimozemské lodě budou už brzy přistávat v oceánu v naší blízkosti! Tedy pokud se opravdu brzy stane realitou to, co londýnský architekt Jonathan Schwinge předvídá ve svých futuristických plánech. Jeho super jachta s tvary čtyřstěnu má revoluční konstrukci i pohon a při plavbě se bude pohybovat nad vodní hladinou.

Dosud se boháči předháněli v tom, čí jachta je zářivější a která má více pater luxusu. Design jejich lodí se však roky neměnil. Až do současnosti. Na moře má totiž vyplout superjachta s podobou absolutního čtyřstěnu – pyramida se čtyřmi stěnami a dokonalou stabilitou. Její tvar tak vytváří čistou, přesnou, logickou a matematickou „střechu“, která se napojuje na zbytek trupu.

Tento čtyřstěn bude při plavbě vypadat, jakoby levitoval nad vodou. Bude to vlastně loď, která umí létat. Umožní to systém s názvem HYSWAS (Hydrofoil Small Waterplane Area Ship), který bude palubu spojovat svislou vzpěrou s ponořeným trupem ve tvaru torpéda. Plavidlo se tak bude při zrychlení díky postranním křídlům zvedat z vody.

jachta1

Dlouhé vzdálenosti (prý až 3000 námořních mil) a pohodlná plavba i v rozbouřených vodách, to vše bude možné díky vysoké rychlosti (až 44 kilometrů v hodině), která má eliminovat naklánění a houpání lodi. Takže se jednou provždy můžete rozloučit s mořskou nemocí.

Trup lodi má dvě různé čáry ponoru: při nízké rychlosti čtyřstěn sedí klidně na třech trupech, při vysoké rychlosti se stavitelná křidélka natočí tak, že se celé plavidlo zvedne z mořské hladiny. Koncept plavidla s HYSWAS technologií je založen na již existujícím designu lodních trupů, který byl vyvinut několika společnostmi a v praxi byl demonstrován přístrojem The Quest v roce 1995.

Autopilot se systémem „fly-by-light“ byl převzat z leteckého průmyslu a bude kontrolovat náročné povětrnostní podmínky i funkci podvodních křidélek. Urazit dlouhé vzdálenosti bude možné díky nižšímu odporu a ani rozbouřený oceán nebude způsobovat houpání. Ano, budoucnost superjacht jako je tato, je blíž, než si možná myslíte. A miliardáři se nejspíš zase začnou předhánět, čí létající pyramida bude ta nejblyštivější.