Jihokorejská telekomunikační společnost SK Telecom plánuje v roce 2025 nabídnout létající taxi a očekává, že tato služba jí později zajistí významné tržby. V rozhovoru na televizí CNBC to na veletrhu bezdrátových technologií MWC v Barceloně řekl šéf rozvoje v SK Telecom Ha Min-jong.
SK Telecom loni uzavřel smlouvu o vývoji leteckých taxi pro jihokorejský trh s americkou společností Joby Aviation. Ta je výrobcem takzvaných elektrických vozidel s kolmým startem a přistáním. Zastánci těchto elektrických létajících vozidel je považují za způsob, jak přepravovat lidi po hustě obydlených městech a jak se vyhnout dopravním zácpám.
Jihokorejská vláda prosazuje snahu o komerční využití leteckých taxi do roku 2025, vládní podpory tak chtějí využít i firmy SK Telecom a Joby Aviation. Ha Min-jong řekl, že služba leteckého taxi bude komerčně dostupná „někdy v polovině roku 2025“ a pak se rozšíří do dalších oblastí, jako je logistika.
SK Telecom se snaží rozšířit své podnikání i mimo službu tradičního mobilního operátora, zaměřuje se proto na nové oblasti, jako je umělá inteligence a létající taxi. Tyto letouny budou pro svůj provoz a létání vyžadovat připojení k sítím páté generace (5G), případně autonomní provoz. Právě v této oblasti má SK Telecom velké zkušenosti.
Ačkoli je tato forma dopravy v rané fázi, poradenská společnost Roland Berger předpovídá, že do roku 2050 bude na světě v provozu téměř 160 tisíc nepilotovaných elektrických dronů. Firma se domnívá, že budou generovat roční příjmy téměř devadesát miliard dolarů, zhruba dva biliony korun.
„V příštích nejméně pěti až sedmi letech se musíme ujistit, že služba, kterou budeme společnosti nabízet, je dostatečně bezpečná. Když ji komunita a společnost dobře přijmou, tak se domníváme, že bude generovat významné množství příjmů,“ dodal Min-jong.