Domácnosti, které fungují na sluneční energii, asi nikoho nepřekvapí, v poslední době se budují i solární silnice, které mají za úkol pohánět lokální osvětlení. Utáhne ale sluneční svit (alespoň částečně) provoz letiště?

V některých zeměpisných šířkách evidentně ano. Nejnovější solárně poháněné letiště (ve skutečnosti zatím druhé na světě) nedávno otevřeli v jihoafrické provincii Západní Kapsko. Jmenuje se George Airport, ročně odbaví na 600 tisíc pasažérů a nově vybudovaná elektrárna přišla provozovatele – společnost Airports Company South Africa – na zhruba milion dolarů.

Čtěte také: Solární boom trochu jinak. Francie chystá fotovoltaické silnice

Elektrárna, která zahrnuje 200 metrů čtverečních fotovoltaických panelů, má ze začátku pokrývat 40 procent spotřeby letiště, jakmile se ale projekt rozjede naplno, mělo by být letiště George Airport energeticky soběstačné. A stejně tak dalších osm letišť, která Airports Company South Africa v JAR provozuje.

V Africe jde o první solárně poháněné letiště, první na světě ale vzniklo už loni v Indii v provincii Kóčin. Jmenuje se Cochin International Airport a jde o čtvrté největší indické mezinárodní letiště. Cena tamních solárů se vyšplhala na 9,5 milionu dolarů.

Zelené letiště George Airport je jednou z mnoha solárních prvotin na kontinentu – loni bylo například v nigerijském Lagosu postaveno v Africe první solární fotbalové hřiště.