Varovná stávka odborů za vyšší mzdy v pondělí ochromila provoz na letištích v západoněmeckém Düsseldorfu a Kolíně nad Rýnem/Bonnu. Zrušeno bylo přes 300 letů a dalších několik desítek spojů bylo přeloženo na jiná letiště. Protest v obou směrech zasáhl i ranní a večerní linku společnosti Eurowings mezi mezi Prahou a Düsseldorfem.

Letiště v Kolíně nad Rýnem/Bonnu na dnešek plánovalo 136 letů s cestujícími, ale kvůli stávce jich 131 zrušilo. „Pasažéry naléhavě prosíme, aby si před cestou na letiště ověřili u své letecké společnosti či cestovní kanceláře stav svého letu,“ uvedlo letiště.

V Düsseldorfu, který je metropolí západoněmeckého Severního Porýní-Vestfálska, bylo na dnešek naplánováno 330 letů. Kvůli akci odborů se ale 205 letů neuskuteční a dalších zhruba čtyřicet bylo převedeno na jiná letiště nebo odloženo na úterý. Správa düsseldorfského letiště uvedla, že se s odbory dohodla na zachování pohotovostního provozu, který umožní odbavit zdravotnické a humanitární lety.

S Düsseldorfem má Praha přímé letecké spojení, které ale bylo na dnešek zrušeno. Ranní linka do Prahy s přistáním v 08:20 a následným odletem do Düsseldorfu v 09:00 stejně jako večerní spoj s přistáním v české metropoli v 19:50 a odletem ve 21:50 byly pro dnešek zrušeny, jak na svém webu uvedly aerolinky Eurowings.

„Stávkou zaměstnanci společně vytvářejí tlak na zaměstnavatele, protože stávající vyjednávání o kolektivních smlouvách ve veřejné službě nepřinesla žádnou přijatelnou nabídku,“ uvedla o dnešním protestu Andrea Beckerová, která je vedoucí pobočky odborů Verdi v Severním Porýní-Vestfálsku. „Inflace, vysoké ceny energií a potravin přivádějí většinu zaměstnanců do nejisté situace. Zaměstnavatelé to musejí pochopit a odpovídajícím způsobem zareagovat,“ dodala.

Vyjednávání o nových kolektivních smlouvách se podle Verdi týká mimo jiné zaměstnanců většiny leteckých společností, letištních hasičů nebo pracovníků pozemních služeb. „Požadují zvýšení platů o 10,5 procenta, nejméně pak o 500 eur měsíčně,“ uvedly odbory. Zaměstnavatelé nabídli zvýšení mezd o pět procent postupně ve dvou krocích a jednorázovou platbu 2500 eur.

Život v Severním Porýní-Vestfálsku dnes ochromily další varovné stávky, k protestu za vyšší mzdy se přidali mimo jiné řidiči hromadné dopravy, úředníci nebo zaměstnanci školek. Provoz je omezen i na několika klinikách.