Pokud jste už delší dobu neměnili svoje portfolio, možná je teď správná doba karty trochu zamíchat. Americká burza Nasdaq, kde se obchoduje s technologickými firmami, narostla za poslední rok o pětinu. Je to skvěle nastartovaný stroj, spousta investorů těmto firmám věří a jejich tržní hodnoty dosahují závratných částek. Jenže, které z nich jsou nejlepší?

Zeptali jsme se těch nejpovolanějších lidí – šéfů nejvýznamnějších hedgeových fondů, kteří spravují peníze miliardářům. Řekli nám, co v posledním půlroce nakoupili a prodali, a my jsme z toho sestavili dva žebříčky: CO KOUPIT a CO PRODAT. Do výběru se dostaly jen takové akcie, které vybralo alespoň pět portfolio manažerů a ze kterých se zobchodovalo alespoň 10 tisíc kusů. Podívejte se, jak to dopadlo:

CO KOUPIT:

top-10-tech-buys

Největším miláčkem investorských guruů je Baidu. Akcie „čínského Googlu“ nakoupilo do svého fondu osm manažerů. Líbí se jim velký rozjezd firmy, která nasypala 200 milionů dolarů do taxi aplikace Uber, aby udržela krok se svými konkurenty Alibabou a Tencentem. V kurzu je taky firma Micron Technology, i když její akcie spadly za poslední rok o 23 procent. A stále vede i Yahoo, i když to kolem jeho plánu na vyčlenění podílu v Alibabě hodně jiskří (firma chce vyvést akcie v hodnotě 40 miliard do nové společnosti, aby se vyhnula placení daní).

Čtěte také: Carl Icahn přesedlal z Netflixu na Apple a varuje před přehřátým trhem

CO PRODAT:

top-10-tech-sells

Asi vás překvapí, že se správci fondů zbavují akcií Applu. Na rozdíl od divokého investora Carla Icahna si nemyslí, že firma zvlášť zbohatne na svých krásných hodinkách – osm z nich prodalo své podíly v nejhodnotnější společnosti na světě. Shoda nepanuje kolem Facebooku: sedm hlasů pro, pět proti, takže si vyberte, komu chcete věřit (George Soros prodává). Nejvíc se za poslední půlrok rozprodávaly akcie společnosti Alibaba. Loni se jí sice povedl nejúspěšnější vstup na burzu všech dob, později ale byla nařčená z prodeje padělků.

Investorská esa mají technologie stále nejradši ze všech odvětví. I když ve srovnání s loňskem příliv jejich peněz trochu poklesl – část jich přesměrovali do energetiky a spotřebního zboží.