Všichni sice sledují Černobyl, o diváckou pozornost se ale v nejbližších dnech chystá soupeřit hned několik dalších titulů. My jsme viděli tři žhavé novinky – druhou sérii Sedmilhářek, diváckého hitu se superhvězdným obsazením, nenápadnou pecku Roky a roky a třetí sérii Příběhu služebnice.

Která z novinek se povedla a na co se těšit dál?

Sedmilhářky – 2. série

„Matky druháků, ty jsou jako ze Shakespeara,“ řekne během třetí epizody druhé řady minisérie Sedmilhářky ředitel školy, do níž chodí děti protagonistek. Nenaráží tak jenom na jejich spory ohledně dětských oslav, ale hlavně na incident, kterým končila první, veleúspěšná série stanice HBO. Ta stála na očekávání dramatické smrti, divák však do poslední chvíle nevěděl, kdo zemřel. A čí rukou. Pětice hlavních postav (hrají je Nicole Kidman, Reese Witherspoon, Laura Dern, Shailene Woodley a Zoë Kravitz) se nakonec rozhodla, že před policií zalže a označí incident jako nehodu, i když to tak úplně nebylo.

Druhá série už se na podobné tajemství spolehnout nemůže, jinak se ale kouzlo originálu snaží vehementně zopakovat. Pětici žen z kalifornského Monterey se bortí pavučiny lží, na nichž stojí jejich křehké vztahy v dokonalých designových apartmánech na pobřeží. Tentokrát se zdá, že se budou muset zodpovídat hlavně svým dětem. Ty už nechtějí předstírat, že je vše v pořádku; nová série se dokonce dotkne i klimatické změny a střelby na školách. Ani jejich matky však nedokážou překonat svá traumata. A rány způsobené domácím násilím a znásilněním nepřijede nově jitřit nikdo jiný než Meryl Streep.

Ta hraje matku Perryho, násilnického manžela Celeste (Nicole Kidman), a je novou hybnou silou celého projektu. Když se vtipně uráží s Madeleine (Reese Witherspoon), připomene Mirandu z Ďábel nosí Pradu, postupně se však začne přibližovat spíš řádové sestře z Pochyb, neustále pátrající po „své“ pravdě, kterou jí nemůže vyvrátit nikdo a nic. „Proč jsi nešla na policii, když se to dělo?“ ptá se své snachy, o níž si myslí, že jí zatajila detaily zmíněného incidentu. Streep prý roli matky přijala bez toho, aby si přečetla scénář. Tvůrci dokážou posttraumatickým pokračováním stále získat pozornost diváků, přesto ale úvodní tři epizody nové série nejsou tak rafinovaným zjevením jako první sezona.

Na HBO a HBO GO od 10. června.

Roky a roky

Co kdyby parta scenáristů vzala týdenní vydání světových deníků, vybrala z nich většinu palčivých témat současnosti a ta pak vpletla do osudů jedné rozvětvené rodiny z britského Manchesteru? Přesně tak působí nová šestidílná minisérie Roky a roky od BBC. Její tvůrci jdou ale ještě trochu dál, když děj po několika minutách první epizody přesadí ze současnosti do roku 2024. Donald Trump se stal podruhé prezidentem, Rusko obsadilo celou Ukrajinu a Čína si vybudovala umělý vojenský ostrov. Společnost je stále rozdělená a všichni se bojí budoucnosti ovlivněné klimatickou změnou.

Roky a roky sice představují až nepříjemně realistickou vizi blízké budoucnosti, svoje postavy ale nenutí rochnit se v depresi. První epizoda sice končí jaderným útokem, život však ve zrychlené době nekonečného proudu informací pokračuje dál. Stephen a Celeste se snaží vyjít s dcerou, která si přeje vylepšit své tělo digitálními doplňky, když rodina ztratí kvůli pádu banky veškeré jmění. Daniel začíná žít s Viktorem, kterého však britská vláda deportuje zpátky na Ukrajinu, kde začínají kriminalizovat homosexualitu. A Rosie zjistí, že její nová známost má občas sex s robotem.

Minisérie tak přestavuje budoucnost, v níž se technologická vyspělost pere s ekonomickou nejistotou, z níž těží protestní a nacionalistická politická hnutí. V takových chvílích se seriál mění na mrazivě vtipnou satiru současnosti, jednou z postav je totiž i „britský Trump v sukních“, politická podnikatelka Vivienne Rook v podání Emmy Thompson. Ta sice nemá žádnou kvalifikaci, v televizních debatách ale nejhlasitěji bojuje proti politické korektnosti. Nejprve působí jako pitoreskní postavička, pak ale její politická hvězda začne stoupat, i když nemá žádný program. Jen jako privilegovaná milionářka tvrdí, že bojuje za obyčejné lidi.

Roky a roky se tak mění v chytlavou podívanou, která ale přes všechnu tíhu světa nezapomíná na komorní lidská dramata. Když se tu však umírá, tak jedině kvůli bakteriím rezistentním na antibiotika.

K dispozici na HBO a HBO GO.

Příběh služebnice – 3. řada

Na konci druhé série Příběhu služebnice od stanice Hulu se hlavní hrdinka June rozhodla, že z distopické tyranie jménem Gileád nechá vysvobodit jen svoji dceru. Sama přitom v Americe ovládané militantní náboženskou sektou zůstala, aby odtud zachránila i svoji druhou ratolest. V úvodních epizodách třetí série se tak aktivně zapojuje do hnutí Odporu, když skončí jako služebnice v domácnosti nového velitele Lawrence. Ten sice vymyslel gileádské koncentrační tábory, teď se však zdá, že v něm June našla spojence. Nebo je všechno jinak?

Zatímco první série odhalovala zrůdné mechanismy rozkastované společnosti, která v rámci návratu k takzvaným tradičním hodnotám využívá poslední plodné ženy jako sexuální otrokyně, druhá poutavě prozkoumávala různé podoby mateřství. Třetí řadě zatím podobně silné téma chybí, i když je stejně temná a bezútěšná jako obě předchozí. Nejzajímavější postavou navíc už od minimálně poloviny druhé série není June, ale Serena Joy, manželka jednoho z Velitelů. A sadistická posluhovačka režimu Teta Lydie by si pořád zasloužila vlastní spin-off.

Na HBO a HBO GO od 5. června.

A co dál?

V dalších dnech a týdnech se na Netflixu chystají na premiéru nové díly kultovního Black Mirror či slzopudná queer minisérie Tales of the City ze San Franciska. Amazon chystá ponor do kriminálního podsvětí Los Angeles nazvaný Too Old to Die Young, který natočil režisér Nicolas Winding Refn (Drive, Neon Demon). Zpěvačka Zendaya se představí v novém seriálu Euphoria, do televize míří i remake filmu Ponorka. A o prázdninách se můžeme těšit na třetí řadu Stranger Things!