Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje vyplatit letos domácnostem přes úsporný tarif dva tisíce korun. Při započítání odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje dosáhne pomoc u domácností s nejvyšší spotřebou až zhruba šest tisíc korun. Zbytek podpory vyplatí stát začátkem příštího roku.

Celková výše podpory s energiemi na nadcházející topnou sezonu dosáhne u domácností s nízkou spotřebou zhruba jedenáct tisíc korun, u domácností se střední spotřebou zhruba čtrnáct až patnáct tisíc korun. Domácnosti s nejvyšší spotřebou dosáhnou až na zhruba osmnáct tisíc korun. Novinářům to dnes před jednáním vlády řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Do celkové podpory se počítá jak příspěvek prostřednictvím úsporného tarifu, ale i odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje, který činí 599 korun za jednu megawatthodinu elektřiny. Úspora poplatku za obnovitelné zdroje se tak odvíjí podle spotřeby.

Ministerstvo průmyslu a obchodu ve středu nebo čtvrtek spustí kalkulačku, která domácnostem spočítá, jak vysokou podporu mohou dostat.

Celkově má stát na úsporný tarif vyhradit čtyřicet miliard korun, na pomoc s cenami energií lidem a firmám určila vláda celkem 66 miliard korun.

Příspěvek by se měl vyplácet přes operátora trhu přímo jednotlivým obchodníkům, kteří by ho měli zohlednit jak do výše měsíčních záloh, tak v celkovém vyúčtování. Zálohy za energie by se tak lidem měly snížit. O příspěvek na elektřinu a plyn nebude nutné žádat.

Podle předloženého návrhu bude naopak nutné podávat pro příští rok žádosti o příspěvek na teplo, typicky by je musela podávat například společenství vlastníků bytových jednotek.

„Seznam těch domácností, kterých se to týká, je dán včerejším datem (23. srpna), protože to bylo poslední datum, které se mohlo pro dnešní vládu použít,“ řekl Síkela. Dnes ráno jednal s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou o finančních nárocích.

Ministr také zvažuje svolání mimořádné evropské rady pro energetiku. Tématem budou právě vysoké ceny energií.

Podle Síkely jde o celoevropský problém, mělo by se tak najít celoevropské řešení. Uvedl, že jedním z možných řešení by bylo i stanovení maximální výše ceny energií.

Letos se příspěvek vyplatí přes smlouvu na elektřinu, a to kvůli nižší administrativní náročnosti. V příštím roce bude příspěvek vyplácen již přes jednotlivé komodity, tedy elektřinu, plyn a teplo.

U zákazníka, který platí zálohy přes SIPO nebo bankovním inkasem, bude podle výše této státní pomoci automaticky upravena výše zálohy.

Zákazník, který platí zálohu trvalým příkazem, si bude moci zálohu sám upravit změnou trvalého příkazu. Slevu uvidí zákazník v nejbližším vyúčtování. Finanční pomoc pro rok 2023 bude vyplacena na začátku daného roku.