Musím se k něčemu přiznat. Letos jsem téměř přestala číst knihy. Podle mého čtenářského profilu na Goodreads jsem jich prý přečetla deset, pořádně si ale vybavuji jen dvě.
Ne že bych je přestala dostávat nebo si je kupovat. Štos netknutých nových knih na nočním stolku za těch 12 měsíců vyrostl krásně (Japonci této diagnóze říkají tsundoku). Ale nepodařilo se mi si na knihy najít čas ani potřebnou koncentraci.
Místo čtení jsem tak celý rok poslouchala podcasty. Ty „rozhlasové“ pořady, které ve skutečnosti rádio nevysílá, ale stahují se vám automaticky přímo do telefonu. Oproti knihám, časopisům i online zpravodajství mají jednu obří výhodu – můžete při jejich poslechu dělat spoustu dalších věcí.
Díky podcastům jsem si udržovala přehled o dění ve světě, pronikla hlouběji do aktuálních byznysových trendů (blockchain a salátové bary jdou dohromady víc, než si myslíte) a začala sledovat zajímavé lidi, na které bych jinak tak lehce nenatrefila.
Tenhle audioformát zažívá velký boom zejména v anglicky mluvících zemích, kde si na sebe některé pořady umějí díky reklamě i slušně vydělat. Česko se na této audiovlně rozjíždí pomaleji, ale i u nás narazíte na originální, zejména rozhovorové podcasty.
A tohle jsou ty, které mě v roce 2018 posunuly a bavily nejvíc.
Pivot with Kara Swisher and Scott Galloway (iOS, Google Podcasts)
Karu Swisher považuji za nejzábavnější tech reportérku současnosti. Zakladatelka Recodu se v Silicon Valley a lidech, kteří ho řídí, orientuje jako nikdo jiný. Je neúprosná a žádnými PR řečičkami ji neobalamutíte. Scott Galloway je zase profesor marketingu na NYU, který napsal skvělou knihu The Four o „velké čtyřce“ – Amazonu, Applu, Facebooku a Googlu. Společně každý týden v podcastu Pivot rozebírají, co se v technologickém světě semlelo: ať jde o další datový skandál Marka Zuckerberga, špinavé saúdské peníze nebo další akvizice Amazonu.
The Daily (iOS, Spotify)
I nejlepší deník na světě má vlastní podcast. Pětkrát týdně vydávají New York Times dvacetiminutový pořad, ve kterém Michael Barbaro a další redaktoři rozebírají a doplňují aktuální kauzy z titulní strany. Můžete očekávat špičkovou reportérskou práci a hodně Donalda Trumpa. V USA jde podle Applu o nejstahovanější podcast roku.
The Dave Chang Show (iOS, Spotify)
Pokud vám chybí Anthony Bourdain, sledujte Davida Changa. Tenhle americký kuchař s korejskými kořeny vybudoval z New Yorku trendy kulinářské impérium Momofuku a poslední dobou se čím dál víc pouští i do médií. Na Netflixu zazářila jeho série Ugly Delicious a jeho podcast Dave Chang Show bude bavit všechny, kdo se zajímají o jídlo, restaurace a byznys kolem nich.
Getting Curious with Jonathan Van Ness (iOS, Spotify)
Znáte televizní show Queer Eye? Pětice homosexuálních mužů si v ní vybere jednoho heterosexuála, kterému společnými silami vylepší zevnějšek, bydlení, komunikační schopnosti i sebevědomí. Hlavní hvězdou amerického remaku pořadu se stal bezprostřední kadeřník Jonathan. Jeho osobnost se dá popsat jednoduše jako „larger than life“, proto vás možná překvapí, že má i vlastní podcast, kam si zve odborníky a soustředěně s nimi probírá vše od klimatických změn přes vymírající jazyky po snižování počtu sebevražd mezi americkou mládeží. Yas queen!
Change ma vie (iOS, Spotify)
V životě jsem snad nenarazila na selfhelp knihu, která by mě bavila od začátku až do konce. Většina z nich obsahuje jednu zásadní a celkem jednoduchou myšlenku, kterou přitom autor/ka roztahá na několika set stranách. Pokud mám ale chuť na nějakou tzv. radu do života, poslechnu si epizodu francouzského podcastu Change ma vie (Změňte svůj život). Koučka Clotilde Dusoulier v něm rozebírá různé mentální a psychologické koncepty v 15minutových epizodách. A to bohatě stačí.
Table Manners with Jessie Ware (iOS, Google Podcasts)
Jessie Ware je úspěšná britská R&B zpěvačka z jižního Londýna. Společně se svou maminkou Helenou pravidelně vaří večeři, na kterou zvou různé britské osobnosti – od zpěváka Eda Sheerana po londýnského starostu Sadiqa Khana -, baví se o jídle a o životě a celý večer zaznamenávají jako podcast. Nejzábavnější je pochopitelně špičkování mezi dcerou a matkou a vůbec komentáře panímámy Heleny. O jídlo tu jde až na posledním místě.
Deep Talks (iOS, PlayerFM)
Autor bestselleru Konec prokrastinace Petr Ludwig rozjel i jeden z nejpovedenějších českých podcastů. V něm už stihl vyzpovídat akrobatického pilota Martina Šonku, otce Šebestiána, psychiatričku Zuzanu Špačkovou nebo investora Václava Dejčmara, který je na aktuální obálce Forbesu. Epizoda Deep Talks trvá hodinu, někdy i déle. Ludwig má jako moderátor charisma, které působí na hosty i na posluchače, takže si hloubkový výslech užijí všichni zúčastnění.
WTF with Marc Maron (iOS, Google Podcasts)
Marcu Maronovi se kariéra komika moc nedařila, tak se rozhodl začít nahrávat rozhovory. Z jeho podcastu se stala legenda – za devět let se v jeho garáži vystřídali Bruce Springsteen, Jennifer Lawrence nebo Barack Obama a počet nahraných epizod se rychle blíží k tisícovce. Maron na konci každého dílu vyvolává svého ztraceného kocoura Boomera, a když má náladu, rozloučí se hrou na kytaru.
Forbes Česko (iOS, Spotify)
I my ve Forbesu nahráváme podcasty. Dosud nejposlouchanějším dílem je rozhovor s místopředsedou představenstva Alzy Tomášem Havrylukem o strategickém rozvoji české e-commerce jedničky. Pokud si chcete poslechnout něco klidnějšího k vánočnímu usebrání, doporučujeme podcast s brněnským kadeřníkem, filmovým maskérem a duchovním Janem Špilarem. Hezký poslech!