Navzdory prudkému nárůstu cen letenek byl provoz na evropských letištích u osobní dopravy v dubnu nejblíže úplnému zotavení z pandemie. Uvedlo to ve středu na svém webu sdružení ACI Europe, které zastupuje evropská letiště. Podle něj se počet cestujících v dubnu meziročně zvýšil o 21,1 procenta. Praha se řadí k letištím, která mají k plnému zotavení nejdále.

Dubnový provoz na evropských letištích byl stále o 7,6 procenta nižší než v dubnu 2019. S ohledem na pokles o 10,6 procenta za celé první čtvrtletí proti úrovni před pandemií ale jde o zlepšení.

Z měsíců měl „zatím nejblíže“ k úplnému oživení provozu duben, k čemuž přispěla poptávka o velikonočních svátcích.

„S ohledem na to, že nárůst cen letenek více než šestkrát převyšuje inflaci spotřebitelských cen, je to pozoruhodný výsledek,“ uvedl generální ředitel ACI Europe Olivier Jankovec.

Výsledky evropských letišť se však značně lišily. Necelá polovina z nich plně obnovila počet cestujících z doby před pandemií. Řadí se mezi ně mimo jiné letiště na Islandu, na Kypru, v Řecku a v Portugalsku, zatímco letiště ve Slovinsku, Německu, na Slovensku a v České republice měla k plnému zotavení nejdále.