Kvalita pracovního prostředí nebo časová flexibilita. Hodnoty, které jsou podle průzkumů nejen pro české zaměstnance dokonce důležitější než třeba platové ohodnocení. Vyplývá to z dat, která má k dispozici pražský vzdělávací institut ELAI (European Leadership and Academic Institute).

Jeho ředitelka Johana Sedláčková Vamberská se zabývá mimo jiné takzvanou workplace analýzou pracovního prostředí a radí firmám, co zlepšit.

Foto ELAI

 „Je to naprosto klíčové téma. Z výzkumů vyšla zajímavá data a pro lidi je pracovní prostředí opravdu důležitější než plat. Trávíme totiž v práci víc času než doma, je to logické,“ vysvětluje s tím, že zájem po těchto službách roste, a to jak u velkých firem, tak u startupů.

ELAI má k dispozici studii z jedenácti zemí, kde bylo dotazováno téměř šedesát tisíc zaměstnanců a vedoucích pracovníků. Z dat vyplývá, že firmy mají čím dál větší problém přilákat a udržet si talentované lidi. U zaměstnanců, kteří jsou spokojeni s prostředím kanceláře, je přitom až o třetinu vyšší pravděpodobnost, že z firmy neodejdou. Pokud lidem vyhovuje jejich pracovní prostředí a rádi tam chodí, jsou také více vtaženi do firemní kultury, jejích vizí a cílů.

Téma je aktuální i v tom, že Česká republika i přes současnou krizi stále bojuje s nízkou nezaměstnaností. Firmy se přetahují o kvalitní pracovníky a hledají způsoby, jak je udržet.

Kancelář s vlastním skleníkem

„Při workplace analýze jdeme do hloubky a zabýváme se všemi podrobnostmi od toho, jaké mají třeba zaměstnanci světlo ke své práci, zda mají klid na vyřizování  telefonátů, až po to, jak fungují ve firmách benefity anebo pracovní flexibilita,“ popisuje Sedláčková Vamberská, která stojí mimo jiné za návrhem světově oceněné kanceláře v centru Prahy. Vytvořila ji pro společnost Poetizer, startup, který patří jejímu partnerovi.

Jde o globální sociální síť, která má být útočištěm autorů poezie. Sedláčková Vamberská získala jako spoluautorka za projekt kanceláře Poetizer prestižní ocenění Malá kancelář roku 2022 a místo bylo také zařazené mezinárodní platformou pro architekty a designéry Archello mezi nejlepší projekty roku 2022.

Kanceláři mimo jiné vévodí obří vnitřní skleník s rostlinami. Právě takzvaný biofilní design je podle Sedláčkové Vamberské trendem a díky rostlinám se v práci cítíme lépe.

Pracovní návyky v poslední době ovlivnila koronavirová pandemie a s ní rozmach práce na home office. Klíčovými faktory pro výběr kancelářských prostor se od té doby stávají flexibilita, wellbeing a také udržitelnost.

„To je zvlášť pro mladé lidi velmi důležitá hodnota a zajímají se o to, zda je firma a její pracovní prostředí udržitelné, případně jaké aktivity v tomto směru dělá,“ tvrdí Sedláčková Vamberská.

Jak se mění naše nároky na pracovní prostředí? Jak budeme pracovat v budoucnu? Jaké jsou největší nedostatky v českých kancelářích? A proč lidem už nestačí jen počítač a židle?

Tato témata jsme probrali s ředitelkou pražského institutu ELAI Johanou Sedláčkovou Vamberskou v aktuálním díle Forbes podcastu Jak být lepší o zdraví, seberozvoji a životním stylu.