Česká ekonomika má za sebou další rok a nastal čas k jejímu bilancování. Letošek byl charakteristický poklesem cen energií, zvolňující, ale stále vysokou inflací daleko nad cílem ČNB a ve svém finále i poklesem ekonomiky, který se letos odhaduje kolem půl procenta.

„Byl to těžký rok,“ říká k němu v posledním Forbes Byznys podcastu letošního roku ekonomka Jana Matesová. Zároveň varuje i před přílišným optimismem ve výhledech pro příští rok a navíc se v souvislosti s rozpočtem obává vysokých deficitů.

„Dostali jsme se opravdu do obrovského strukturálního deficitu, ze kterého česká ekonomika nevyroste. I kdyby rostla třeba o pět procent, tak to stejně bude trvat dlouhou dobu.“

Na druhou stranu vidí v příštím roce i několik pozitiv pro firmy i domácnosti. Očekává totiž pokles růstu míry inflace, pokles úrokových sazeb a předpovídá i opětovný růst mezd.

„Myslím, že v příštím roce začnou růst reálné mzdy. A budeme doufat, že opravdu výrazně klesne inflace,“ říká v podcastu Matesová.

Proč podle Jany Matesové vstupujeme do nového ekonomického věku? Proč jsou podle dní dnes trhy rozkolísané a co je může uklidnit? Jaký bude příští rok pro naše peněženky? To vše se doslechnete v podcastu.

Go big!
Vydání Forbesu Go big!