Daniel Kojnok je velkým fanouškem Elona Muska. Na rozdíl od něj ale neujíždí na eletromobilech, nýbrž na elektrokolech. Hlavně na jednom, na tom svém.

Sice ještě pořád chodí do školy – na střední, respektive gymnázium –, ale i tak už kolem sebe má tým designérů, konstruktérů a elektrotechniků, kteří mu pomáhají vyrábět jeho sen – bezpedálové elektrokolo Likehorse.

„Chceme ukázat lidem, že elektromobilita není jen výstřelkem pro technologické nadšence, ale především dostupnou technologií pro přepravu širokých mas,“ říká o svém projektu Kojnok. Jeho kolo má hlavně ukázat, že k tomu, abyste se přemístili na krátkou vzdálenost, nepotřebujete být žádnými sportovci, a dokonce ani milovníky pohybu. Stačí prostě sednout na kolo, místo na pedály dát nohy na stupátka a nechat se vézt.

daniel

Daniel Kojnok.

Pokud vás teď napadá, že zrovna tak byste si mohli sednout na motorku, tak máte jistě pravdu a asi byste toho ujeli i víc, na Likehorse ale pojedete čistě, ekologicky, bez zplodin. A to za to stojí.

K ovládání tohohle kola vám bude – kromě vás samotných – stačit už jen smartphone, který vám umožní sledovat navigaci nebo nastavit výkon motoru. Hlavně si ale díky němu budete moct ověřit dojezd a stav baterie, která je zabudovaná uvnitř karbonového rámu kola.

Ta na jedno nabití vydrží zhruba 30 kilometrů. V případě, že se vám výlet protáhne a kapacita baterie vám nebude stačit, tak u sebe musíte mít externí nabíječku nebo se někde zastavit a baterii nabít klasicky ze zásuvky. Trvá to asi hodinu, takže si během čekání stihnete dát třeba oběd.

likehorse team

Likehorse tým.

V současnosti Kojnokův tým pracuje na tvorbě prvního prototypu. „Pro zákazníka je nejlepší, aby ho mohl vidět a vyzkoušet si ho,“ říká s tím, že věří, že výrobu dokončí v horizontu několika týdnů. Jelikož mu práce na projektu zabírá spoustu času, rozhodl se požádat ve škole o individuální studijní plán. K jeho štěstí mu vedení školy vyšlo vstříc, takže se teď může projektu věnovat naplno.

Co ale schází, jsou peníze. A přestože je v dnešní době trendem využívat startupové portály, jako je například Kickstarter, rozhodli se tvůrci tohoto elektrokola jít vlastní cestou. „Museli jsme si utáhnout opasky a projekt financujeme převážně z vlastních zdrojů,“ objasňuje situaci Kojnok a doufá, že po dokončení prototypu pro svůj projekt najde investora.

A proč svoje kolo pojmenoval Likehorse? „Inspiroval nás kůň. Je tichý, inteligentní a přijímá jen ekologickou potravu. A náš nový dopravní prostředek je ‚jako kůň‘ – like horse,“ dodává mladý vynálezce.

Autor: Anna Klvaňová