Do Francie
Babylon Berlin
Paris 1919, Margaret MacMillan
Witness, BBC
Bolt Food
1 h 12 min
Každý večer po práci jsem si volal s kamarády a známými. To byl způsob, jak se nezbláznit.
Nelson Mandela, který ani po letech věznění nezahořkl a netoužil pouze po pomstě. Naopak, stále usiloval o to, posunut věci kupředu a udržel si své pozitivní odhodlání. Jedna z básní, kterou přednesl ve vězení, je i mojí oblíbenou a inspiruje mě. Je to báseň Invictus (Neporažený) od Williama Ernesta Henleyho. Hovoří se v ní o odhodlání za obtížných okolností a jak zůstat věrný sám sobě a pevný ve své víře. https://www.poetryfoundation.org/poems/51642/invictus
Korona mi dala více času, který mohu trávit se svou rodinou. Pochopil jsem, jak je důležité držet spolu a uvědomil si, jak je pro mne podpora rodiny neuvěřitelně důležitá. A co mi naopak vzala, je možnost přímo komunikovat s našimi návštěvníky. Prostřednictvím mé práce jsem vypravěč lobkowiczkých příběhů a za normálních okolností sdílím historii našich muzeí a krásu sbírek umění s lidmi z celého světa. Nemít možnost vidět, jak lidé na mé vyprávění reagují, jak se smějí a jak jsou často překvapeni a nadšeni, to mi strašně moc chybí.
I Česko má svého „prince Williama“. Jeho rodina se vrátila do Česka před 30 lety, aby navázala na to, co jeho předkové v českých zemích budovali po sedm staletí. Jeho otec, William Lobkowicz, je s manželkou a třemi dětmi nejen pokračovatelem a dědicem slavného rodu, ale také hlavou fungující rodinné firmy, která byznys buduje proto, aby mohla dál rozvíjet české kulturní a historické dědictví. V tom se intenzivně angažuje i jeho prvorozený syn. Charismatický William junior, kterému všichni říkají Will, se systematicky podílí například na digitalizaci a zpřístupnění rozsáhlých Lobkowiczkých sbírek veřejnosti.
Své invenční projekty rozjel na rodových sídlech na Hradčanech, v Nelahozevsi, Roudnici i na Střekově. V době, kdy je to možné, sám provází návštěvníky Lobkowiczkým palácem a pořádá tu nejrůznější akce, v čase covidu zase spustil česky virtuální prohlídky pro veřejnost. A před sebou má spoustu dalších úkolů. S rodiči Will pracuje třeba na rozsáhlém projektu studijního centra pro 65 tisíc knih, milion dokumentů a pět tisíc hudebních děl. V rodném domě Antonína Dvořáka v Nelahozevsi zase chtějí Lobkowiczovi vybudovat velké moderní mezinárodní hudební centrum pro odbornou i laickou veřejnost.
„Nové technologie představují obrovské možnosti, do toho se snažíme investovat. Digitalizace je ohromná příležitost i způsob, jak naše sbírky a příběhy našeho rodu dostat k lidem ještě blíž. To je budoucnost našich sbírek. Práci tady miluju, je to něco, na co jsem opravdu pyšný, a je pro mě ohromná čest, že mohu rodičům pomáhat v tom, co už vybudovali,“ říká William junior.
Poznej Williama R. Lobkowicze jr.
Moje oblečení na home office
Můj home office
Moje tipy