27 let
vědkyně, Imperial College London
Jako malá chtěla být čarodějkou nebo vědkyní. Dopis z Bradavic nepřišel, a tak dnes Anežka vyvíjí detektory částic a analyzuje data z nich pro studium chování neutrin, všudypřítomných elementárních částic, které by mohly vysvětlit původ hmoty ve vesmíru.
V Chicagu spoluvedla malý tým vědců, kteří testovali budoucí technologie pro detektory. O svém výzkumu přednáší ve světě, učí na prestižní královské univerzitě v Londýně, výsledky jejich experimentu MINERvA, publikované i v Nature, ocenil časopis Physics World jako jeden z deseti průlomových objevů roku.
Dotazník Anežky Klustové
Co děláte?
Vyvíjím detektory a analyzuji data z nich pro studium chování neutrin – všudypřítomných elementárních částic, které by mohly vysvětlit původ hmoty ve vesmíru.
—
Jaké jsou vaše tři nejposlouchanější songy na Spotify za rok 2023?
August (Taylor Swift), Love Shack (The B-52ʼs), London (Mackenzy Mackay).
—
Kterou knihu jste naposledy četla? A líbila se vám?
Už po n-té The Secret History (Tajná historie) od Donny Tartt. Líbila. Je to jedna z mých nejoblíbenějších knih v poslední době. Je to moderní klasika zasazená do akademického prostředí, která si pohrává se základními morálními otázkami a riziky spojenými s intelektualismem a elitismem, což je nadčasové téma.
—
Se kterou aplikací trávíte nejvíc času?
Joplin na plánování a poznámky. A Spotify.
—
Kdo vám v životě dal nejlepší radu a jak zněla?
Můj učitel češtiny na druhém stupni základky mi řekl, že v životě budu litovat jen těch příležitostí, které jsem nevyužila. Citoval Lewise Carrolla. Mně bylo asi dvanáct a hodně to se mnou rezonovalo. Řídím se tím dodnes.
—
Kdo je váš největší vzor a proč?
Moji rodiče. Ať už to jsou jejich životní priority, nebo způsob, jakým žijí svůj život.
—
Jaký je váš nejúčinnější lifehack?
Asi plánování a organizování dnů, týdnů i dlouhodoběji měsíců, ať už pomocí aplikace, nebo papíru a tužky. A zvlášť v obdobích, kdy mi třeba trochu chybí motivace. Kdybyste se mě zeptali, co přesně jsem dělala v tenhle den před čtyřmi lety, mám to zapsané.
—
Kdybyste se mohla setkat s kýmkoli (žijícím či nežijícím), kdo by to byl a proč?
Z oblasti fyziky třeba s experimentální fyzičkou Chien-Shiung Wu, protože svým výzkumem zásadně formovala moderní fyzikální teorii (např. experimentálně vyvrátila tzv. zákon zachování parity slabých interakcí) a po Marie Curie-Skłodowské výrazně formovala cestu pro ženy ve fyzice.
—
Čím jste chtěla být jako malá?
Chtěla jsem být buď čarodějkou, nebo vědkyní. Dopis z Bradavic mi nepřišel, takže cesta byla jasná.
—
Bojovala byste raději s jednou kachnou o velikosti koně, nebo se sto koňmi o velikosti kachny? A proč?
Se sto koňmi o velikosti kachny. Představa létající kachny o velikosti koně je naprosto děsivá. A navíc kachna je všežravec... a ten zobák!