Přesné rozpoznání tváře, sken oční duhovky nebo dokonce přenos myšlenek. Heslo ke svému počítači si už brzy nebudete muset pamatovat. Ochranu dat a přístup k nim obstarají jiné nástroje než složité kombinace malých i velkých písmen a číslic. Odborně se jim říká biometrické prvky – části lidského těla, které vám jen tak někdo nesebere.

Data jsou na počítačích to nejcennější a jejich ochrana je podstatnou částí IT byznysu. Jsou ale nejmodernější technologie spolehlivé a skutečně bezpečné?

Nejjednodušší biometrický nástroj pro ochranu dat je v současných noteboocích už běžně rozšířený. Otisk prstu odemkne systém poté, co přejedete bříškem ukazováčku či palce po skeneru. Je to rychlé a účinné, jen je třeba dát pozor na kvalitu skeneru.

U levnějších modelů stačí mít prst mastný nebo zašpiněný a systém otisk nerozpozná, což může být občas k zlosti. Nekvalitní čtečky mohou mít problém i s tím nejpodstatnějším – neumí zaručit stoprocentní bezpečnost. Za jistých okolností lze skener ošálit a skutečný prst nahradit fotografií ve vysokém rozlišení.

Dalším moderním systémem zabezpečení je rozpoznávání tváře. Prakticky každý notebook je dnes vybavený kamerou nad displejem, u lepších modelů má tahle kamera navíc i infračervené vidění.

A v tomto spektru lze tvář majitele zachytit s takovou přesností, že se na systém dá v podstatě bez problémů spolehnout. Notebooky s Windows 10 jsou na tenhle způsob ochrany v současnosti kvalitně připravené i softwarově – inteligentní uživatelské rozhraní Windows Hello už standardně umí IR obraz obličeje rozpoznat.

Spolehlivost takového systému jsme v redakci podrobně otestovali. Jak si poradí s různými světelnými podmínkami? Dokáže rozpoznat dvojčata? Odemkne počítač i rozcuchané nenalíčené majitelce se špatnou náladou? Nenechá se zmást fotografií?

Přes pokroky ve vývoji a úctyhodným výsledkům v našem testu je stále nejbezpečnější systémy kombinovat. Špičková zařízení, jako je například hybridní notebook HP EliteBook x360 nebo 3 v 1 zařízení HP Elite x3, umožňují využít rozpoznávání tváře i čtení otisku prstů zároveň.

Tím ale nové trendy v zabezpečení počítačů nekončí. S dalšími systémy se sice zatím v sériových noteboocích nesetkáme, ale už se úspěšně testují. Mezi ně patří třeba skenování oční rohovky, které se na amerických letištích už využívá jako doplňkový kontrolní prvek při zkoumání totožnosti.

Právě z těchto systémů odvodili inženýři technologii EyeVerify, která by časem měla fungovat i s běžnými kamerami v noteboocích.

Vrcholem mezi hesly budoucnosti je ovládání pomocí mozkových vln. Testování popisuje například server Cnet.com, jehož redaktorka test loni absolvovala. Měla si co nejživěji představit oblíbenou píseň, počítač pak pomocí elektrod na její hlavě převedl v duchu zpívanou melodii a slova písničky na sérii čísel – a heslo bylo na světě. Zní to jako sci-fi, ale pro odemčení notebooku by v takovém případě stačilo jen v duchu si znovu zazpívat.

Zavedení něčeho podobného do praxe je samozřejmě ještě daleko, nicméně účinné moderní zabezpečení lze zvolit už dnes – ideálně kombinací dostupných technologií.

Testovali jsme HP EliteBook x360

V uzoučkém, elegantním, a přitom odolném kovovém těle je ukrytý skvělý výkon s výdrží až 16,5 hodiny. To ocení manažeři, kteří potřebují udržet pracovní nasazení i na cestách a často přenášejí notebook mezi zasedačkami a kancelářemi. Profesionálům, kteří využívají náročné aplikace, se zase bude hodit až 8 GB paměti a rychlý SSD disk. Na špičkové úrovni je ochrana dat. Technologie TPM 2.0 šifruje citlivé informace, notebook umí číst otisky prstů i skenovat obličej. Aplikace HP WorkWise zase umožní přihlášení mobilním telefonem. Pokud chcete zjistit, jestli HP EliteBook x360 odpovídá přesně vašim potřebám, vyplňte formulář, a dostanete nabídku šitou na míru.

Někdo má však práci, která vyžaduje větší mobilitu a kterou notebook neobsáhne. Přístroj HP Elite x3 spojuje 3 řešení v 1: výhody počítače, tabletu i smartphonu. Práci s ním lze začít práci kdekoliv a kdykoliv a bez nutnosti ukládání, synchronizace nebo restartování ho poté jednoduše připojit k doku. Byl navržen pro firemní uživatele, takže nabízí výkonný procesor a baterii s dlouhou životností, navrch dva sloty pro SIM kartu. Dva přední reproduktory, mikrofony a kamera se osvědčí při konferenčních hovorech. Konstrukce odolává prachu i vlhkosti, čtečka otisků prstů a skener duhovky zrychlují přihlašování. Pokud chcete zjistit, jestli HP Elite x3 odpovídá přesně vašim potřebám, vyplňte formulář, a dostanete nabídku šitou na míru.