Sázejí na jednoduchost, čistotu a minimalistický design. Upřednostňují lokální, organické a fair trade suroviny. Zakládají si na osobním přístupu, ruční výrobě a v neposlední řadě se hrdě hlásí k původu „Made in Czechoslovakia“.

Takové jsou mladé české a slovenské kosmetické značky, které u nás vznikly v posledních několika letech. Že se jim sázka na tuhle kartu dnes vyplácí, je zřejmé. Právě na tradiční hodnoty a československý původ totiž stále více zákazníků slyší.

Čtěte také: Tenisky Made in Česko. Osm značek, které byste měli znát, a hlavně nosit

Pokud se řadíte mezi patrioty a kosmetika je vám blízká, tyhle značky byste rozhodně měli znát.

Onest

Kosmetika, která v sobě spojuje tradiční a moderní, a přitom lahodí oku i tělu. Jednoduchý obal, přírodní produkty bez umělých přísad a ruční výroba v malých sériích. Taková je filozofie značky, která svou cestu začala před několika lety v Hradci Králové.

Původně začínala s balzámy na rty a 100procentním squalane pleťovým olejem z cukrové třtiny, dnes v jejím portfoliu kromě balzámů a olejů najdete i pleťovou masku a krém nebo gel na čištění pleti.

Top produkt: Gelový cleanser s růžovou vodou a Krémový cleanser s rostlinnými oleji a koloidním ovsem, 130 ml, každý 570 Kč

Malinna

Na první pohled zaujme lékárenskými obaly, na druhý složením, které je mimořádně nadupané. A přesto se slovenská organická kosmetika Malinna řídí heslem „méně je více“, proto od ní nečekejte desítky různých produktů.

„Lidé se nás často ptají, jestli nechystáme další přípravky. Do budoucna to určitě nezavrhujeme, ale jen v případě, že vyvineme takové, které budou mít nezastupitelné místo v péči o zdraví našeho těla,“ říká Dominika Doniga, která značku, jež se zaměřuje na nerovnováhu organismu jako celku, založila se svým otcem Jaroslavem Staňavským.

Na Slovensku si Malinna získala velkou oblibu, a to hlavně díky speciálnímu bylinkovému detoxikačnímu doplňku stravy Malinna Elixir Mint.

Top produkt: Detoxikační bylinkový doplněk stravy Malinna Elixir Mint, 100 ml, 1349 Kč

Ushuaya

Když Cecílie se Silvií před lety snily o vlastní kosmetické značce, asi by je nenapadlo, že si v roce 2017 svůj sen splní (a to ve velkém). Rodinné duo matky a dcery stojí za českou značkou Ushuaya, od obsahu až po obal. Cecílie se několik let věnovala výrobě přírodní kosmetiky a zkoumání účinků jednotlivých složek na pleť, dceru Silvii zase mnohem víc bavila vizuální stránka věci.

Momentálně provozují e-shop, odkud kosmetiku rozesílají do celé Evropy, v budoucnu se ale nabízí i export do celého světa.

Top produkty: Hydratační hedvábný olej na tělo 125 ml, 820 Kč a perlový výživný krém s výtažkem z mořských řas, vitaminem E a koenzymem Q10, 50 ml, 1330 Kč

Mylo

Impulzem pro výrobu vlastní přírodní kosmetiky byla pro Barboru ze Slovenska kniha o výrobě mýdel, kterou před pěti lety dostala od kamarádky k narozeninám. Postupně zjistila, že jí vlastní kosmetika vyhovuje víc než ta, kterou měla v koupelně, a tak byla značka Mylo na světě.

Dnes už zdaleka neprodává jen mýdla, ale rozmazluje své zákazníky dámskou i pánskou pečující kosmetikou, která je nejen čistě přírodní, ale i eco friendly.

Top produkt: Veganské balzámy na rty, 6,30

Noili

A podobně začala i cesta slovenské přírodní kosmetiky Noili. Tak dlouho se její zakladatelky trápily s hledáním kvalitní přírodní kosmetiky vhodné na jejich citlivou pleť, až si nakonec kosmetiku začaly vyrábět samy.

Malá nízkošaržová kosmetika Noili je plná prémiových za studena lisovaných olejů, vosků, přírodních vitaminů, omega mastných kyselin a antioxidantů, takže pokud si potrpíte na pleťové oleje a čistě přírodní původ, pak vás tahle značka bude zaručeně bavit.

Top produkt: Olejové noční sérum s vitaminem C, 30 ml, 36,00