skip to main content

Londýn, Toronto, Stockholm. Která města lákají generaci Grety Thunberg?

Když je dnes člověku „náct“ nebo dvacet plus, spadá do škatulky, kterou sociologové nazývají generací Z. Ta se budí a usíná s telefonem, tráví na něm kolem 15 hodin denně aktivního času, a tím pádem je i po stejnou dobu online. Telefon je pro mladé středobodem veškerých výdobytků moderního světa: komunikačním prostředkem, peněženkou i zábavou v jednom.

Klausovy děti
Reklama

Dnešní dvacetiletí nemají v hlavě hranice, protože je nemají ani sociální sítě, na kterých se neustále pohybují. Příslušníci generace Z bývají také movitější než jejich o 10 či 15 let starší kolegové nebo prvorození sourozenci. Touží po značkovém zboží, ale stejně tak chtějí žít zdravěji a ekologičtěji – a na rozdíl od předchozích generací si to mohou i dovolit.

U mladých dnes při výběru lokality rozhoduje nejenom dostupnost vzdělání, ale také míra digitalizace, počet dobrých coworkingových míst nebo přístup daného města k ekologii. V těchto kritériích nejlépe obstál Londýn, Praha je bohužel až v poslední třetině žebříčku, čítajícího 110 světových metropolí. Jak vypadá první pětka?

Londýn

Hlavní město Velké Británie splňuje veškerá klíčová kritéria téměř naplno. Je dražší, ale nabízí více škol, coworkingů a obrovské možnosti kulturního vyžití. Zůstává otázkou, jak s dosavadní kosmopolitností města na Temži zamává brexit.

Stockholm

Reklama

Švédské hlavní město je cool nejenom proto, že tamní průměrné teploty dosahují 7 °C. Stockholm je domovem současné klimatické aktivistky Grety Thunberg, a i proto se město počítá mezi tahouny v boji s klimatickou změnou.

Los Angeles

L. A. si mladí nevybírají jen kvůli koncentraci celebrit a pláží. Je tu minimálně desítka prestižních univerzit, kterým se dostává světového ocenění, a zároveň množství startupů zaměřených na takzvané společensky odpovědné podnikání.

Skate Park v Los Angeles | Matteo Paganelli

Toronto

Právě z hlediska odpovědného podnikání je za Mekku stále více považována pyšná kanadská metropole. Jedna z největších kanadských nadací We Charity chystá v Torontu otevření velkého centra pro mladé začínající podnikatele.

New York

New York je stálicí jak díky prestižnímu vzdělání, pestrosti života a kosmopolitnímu prostředí, tak skrze koncentraci firem z různých odvětví. A samozřejmě i díky množství koncertů těch zrovna nejžhavějších kapel.

Reklama
Reklama