Ivo Lukačovič není poslední dekádu v médiích prakticky vidět (výjimkou byl velký rozhovor pro Forbes v lednu 2017), ale jeho byznys mluví za něj.

Seznam tento týden oznámil, že zvýšil tržby na rekordních 4,5 miliardy korun a udržel ziskovost na 36 procentech. Startup Windy, který vizualizuje předpověď počasí, je čím dál používanějším nejen mezi piloty či paraglidisty, ale oblíbili si ho i záchranáři a bezpečnostní instituce po celém světě.

A jeho další startup Melown Technologies, který softwarově modeluje 3D objekty podle leteckých snímků, se nyní prodává švýcarské firmě Leica Geosystems AG spadající pod švédský technologický holding Hexagon AB.

„Je to super úspěch. Příběhů, kdy se v Česku podařilo z nuly vybudovat technologickou firmu a prodat ji globálnímu hráči, moc není,“ říká Ondřej Procházka, šéf Melownu a Lukačovičův dlouholetý souputník, jenž je zároveň jedním ze tří generálních ředitelů Seznamu.

Prodej Melownu už se projevil i v obchodním rejstříku. Od 26. června je v něm jako předseda dozorčí rady zapsán Jürgen Hermann Dold, naopak z ní úplně zmizel Lukačovič i jeho kyperský vehikl Helifreak. 

Prodejní cena nebyla zveřejněna, ovšem dá se odhadovat na vyšší desítky milionů korun, případně nižší stovky. Podle poslední zveřejněné účetní závěrky totiž Melown vykázal čistý zisk pět milionů korun (rok předtím byl naopak ve ztrátě 2,5 milionu). V kontextu Lukačovičova jmění, které jsme při posledním sčítání odhadli na 16 miliard korun, jde nicméně o ne zcela podstatnou transakci.

Melown disponuje technologií užitečnou pro 3D mapování měst a krajiny. Lukačovič, který startup založil, byl dosud většinovým vlastníkem a Procházka minoritním.

„Někdy na jaře 2017 jsme naši technologii začali ukazovat na různých konferencích a veletrzích a hned v létě se začali ozývat první zájemci,“ vzpomíná Procházka. „A pokud si dobře pamatuji, Leica byla dokonce první ze všech.“

Ovládni AI!
Vydání Forbesu Ovládni AI!

V době, kdy se výrobci hardwaru obecně snaží posunout k nabízení služeb, je nabíledni, že se Leica bude snažit Melown využít tímto směrem. Zároveň se dá očekávat, že desetičlenný tým, sídlící v kancelářské budově nedaleko Barrandovského mostu, se bude rozšiřovat. „Jsem rád, že jsem u toho mohl být, je to oboustranně výhodný obchod,“ podotýká Procházka.

Mimochodem, sám Lukačovič se v posledních týdnech na svém twitterovém účtu často rozepisuje o „next big thing“, která „změní po generace zažité paradigma“ a budou se v ní točit „biliony dolarů“, ovšem před svými followery zatím tají, co tím má na mysli. Dá se jen odhadovat, že myslí editaci lidského genu.

Kdybyste se na „next big thing“ chtěli přijít podívat, stejnojmennou celodenní konferenci pořádáme tradičně v polovině září a i letos nabídne skvělé řečníky. Mezi letošní hlavní témata budou patřit elektromobilita, VR, fintech a kyberbezpečnost. Lístky si můžete pořídit zde.