Co dělal zakladatel Seznam.cz posledních osm let? Ivo Lukačovič se schoval před médii i veřejností a v české internetové jedničce, která z něho udělala miliardáře, se angažuje jen nárazově. Rozhodně se ale nenudí – má čas na rodinu, koníčky a technologické startupy, přičemž poslední dvě věci spolu úzce souvisejí.

Lukačoviče baví kitesurfing, snowkiting a létání, takže poslední tři roky pracuje na dvou projektech, které spojují mapy, počasí a jejich vizualizaci – WindytyMelown Maps. „Oba dva projekty jsou světově jedinečné. Zatímco Melown Maps je technologie, která z obyčejných leteckých snímků vytvoří 3D mapu města či krajiny, Windyty je úplně nový způsob sledování počasí,“ říká Ondřej Procházka, bývalý vývojář Seznamu. Teď pro Lukačoviče vede firmu CitationTech, pod níž oba startupy spadají.

Windyty: takové krásné online počasí

Windyty je čistě soukromá aktivita Lukačoviče, naprogramoval ji zcela sám a až nedávno si k ruce našel dva programátory na výpomoc. Sám Lukačovič se v textovce Forbesu omluvil s tím, že se nechce v médiích vyskytovat, ani být citován.

„Ivo je kiter a pilot a naprogramoval si službu pro sebe a pro své kamarády. Udělal to však takovým způsobem, že Windyty je dnes nejrychleji rostoucím serverem o počasí na světě,“ tvrdí Procházka o tomto startupu, spuštěném loni na podzim.

Windyty vizualizuje proudění větru, srážek, sněžení, tlak či teplotu. Funguje na mapovém podkladu na celém světě ve 22 jazykových mutacích. „Začínají jej používat lidé, pro které je počasí klíčovým prvkem při sportu či výkonu povolání. Jsou to jachtaři, kiteři, windsurfeři, piloti, paraglideři, ale třeba i rybáři a hasiči,“ říká Procházka s tím, že data zdarma poskytuje americká organizace NOAA a část dat je od švýcarské meteorologické firmy Meteoblue. Byznys model se prý objeví až časem, neboť „tam, kde jsou oči uživatelů, tam jsou i peníze“.

Melown Maps: když chcete 3D 

Druhý Lukačovičův startup má dvojí zaměření. Prvním je Spin, což je v podstatě cloudová služba: provozovatelé e-shopu si nafotí své zboží a Melown z fotek vytvoří 3D modely, které lze prohlížet na jakémkoliv zařízení. Můžete si takto prohlédnout z různých stran a do velkého detailu třeba hodinky nebo boty, které si kupujete online.

„Spin je pokročilejší formou produktové vizualizace, jehož ambicí je nahradit nekvalitní obrázky v e-shopech. Prozatím se nám nepodařilo s ním prorazit,“ přiznává Procházka.

Druhým zaměřením Melownu jsou mapy, konkrétně jejich 3D zobrazení. Tuhle službu využívá jako svou trojrozměrnou vrstvu i Seznam pro Mapy.cz. „V této chvíli jsou pokryta jen větší města, už v průběhu příštích měsíců by se ale pokrytí mělo rozšířit na celou Českou republiku. Přesto, že jsme malá země, jde o největší 3D mapovací projekt na světě. A také o naši jednoznačně nejdůležitější zakázku,“ připomíná Procházka to, že Windyty i Melown jsou na Seznamu nezávislé.

Melown Maps nabízí 3D vizualizace i přímo městům či turistickým agenturám a chtěl by oslovit i realitní společnosti a filmový a herní průmysl. „Stávající zákazníci jsou ze střední a východní Evropy, zájem je ale i ze Středního východu nebo ze Spojených států,“ dodává Procházka. „Jde o velmi komplexní technologický proces, od samotné datové akvizice – tedy náletu –, přes autokorelaci, fotogrametrické zpracování až po webovou vizualizaci. Každý z těchto kroků je výzva pro špičkové inženýry.“

Více o podnikání Ivo Lukačoviče se dočtete v našem miliardářském speciálu:

lukačovič karta done