Marketingové konference rostou jako houby po dešti. V Česku to bývala poměrně exkluzivně pražská záležitost, velké akce ale dnes hostí Ostrava, Brno nebo Zlín. V zahraničí se to jimi také hemží a k těm tradičním, zaměřujícím se čistě na reklamu, se přidala pěkná řádka akcí věnujících se světu webu, online reklamy, startupů a sociálních sítí.

Touha po sebevzdělávání je vysoká, konkurenční tlak mezi firmami i jednotlivci sílí, nabídka je nepřeberná a ceny vstupenek často astronomické. Zásadní otázka ale je: Má smysl se účastnit?

Buzzwordy, kam se podíváte

Jedna věc, kterou všichni pravidelní účastníci marketingových konferencí pochopili, je absolutní závislost na populárních trendy termínech. Je to podobné, jako když editor zpravodajského portálu intencionálně dává do každého titulku slovo „vědci“, jelikož ví, že se mnohonásobně zvýší čtenost. Podobně to dělají pořadatelé konferencí.

Gamifikace, big data, internet věcí (IoT), umělá inteligence (AI), programatický nákup, mileniálové a samozřejmě obsah jsou jen některá z jejich oblíbených slov. Když dobře zavzpomínáte, uvědomíte si, že se kolem nich točila každá větší akce posledních let.

Čtěte také: Nepoužívá ho Kylie Jenner ani vy. Temná budoucnost křehkého Snapchatu

Problém ale je, že velice často mezi řečníky chybí skuteční odborníci na dané téma a spíkři jdou hodně po povrchu. Většinou se také dokola opakuje pár stejných příkladů ze světa, kdy ten či onen fenomén (kolikrát i v podstatě výjimečně) zafungoval. Jde o tzv. sebenaplňující se proroctví.

Problém je, že celá řada termínů je buď prázdná, nebo odtržená od reality, případně jde ve skutečnosti o tak komplexní problematiku, že se v praxi vůbec nezrealizuje. Jeden příklad za všechny? „Umělá inteligence.“

Magické číslo 2

Obecně by se dalo říct, že za úspěšnou konferenci se dá považovat taková, na které jste se alespoň na dvou přednáškách (z libovolného počtu) dozvěděli něco nového, inspirativního nebo zajímavého. Pravda je, že skoro na každé akci se najdou dva inspirativní řečníci, kteří vás nějakým způsobem obohatí.

Čtěte také: Facebook bude, my ne

Platí to jak pro jednodenní akce, tak pro velké dvou- až třídenní konference, jež probíhají najednou ve čtyřech sálech.

Stejným pravidlem je, že skoro vždy je jeden ze dvou přínosných příspěvků od někoho, od koho byste to nečekali. Dobrá rada proto zní: Nevyhýbejte se ani malým přednáškovým sálům či úzce profilovaným workshopům.

Osobní brand

Fenoménem týkajícím se marketingových konferencí především v ČR je rotace řečníků. Pokud jste opakovaným účastníkem tuzemských akcí na toto téma, brzy zjistíte, že řečníci i jejich témata se velice často opakují, někdo dokonce používá podobnou přednášku i několik let za sebou.

Důvody jsou v podstatě trojí: předně je to omezená velikost trhu a s ním i menší počet zajímavých případových studií a řečníků, kteří vůbec umějí mluvit před publikem. Celá řada z nich tuto činnost pojímá především jako budování osobní značky a podle toho přednášky také často vypadají.

Zadruhé je to provázanost řady konferencí na konkrétní sponzory a v neposlední řadě jde o to, že mnoho zahraničních řečníků si nechává platit nemalé peníze, navíc také často objíždějí svět v podstatě stále s jedním tématem.

O přednáškách to není

Na konci dne je každá konference vlastně hlavně o networkingu. To skutečně zajímavé se děje o přestávkách na kávu a v případě větších konferencí hlavně večer na party. Teprve tam se po pár sklenkách od řečníků dozvíte, „jak to doopravdy bylo“, tam se domlouvají obchody a utužují vztahy.

Čtěte také: Šéfka Engage Prague radí, jak uspořádat event světového formátu

Mnoho účastníků to také pojímá jako příležitost získat posily do týmu nebo naopak dát najevo, že jsou sami k mání.  

Tisíc případových studií lepší deseti

Má tedy smysl vymetat reklamní akce a poslouchat, kterak jaká značka díky influencerům našla zcela novou cestu k mileniálům? Kdybychom si měli udělat ekonomickou analýzu a započítat výše zmíněné pravidlo dvou, pak nikoli.

Zajímavou alternativou jsou internetové databáze případových studií v oblasti marketingu, jako je například WARC.com. Tento portál dlouhodobě sbírá případové studie všech světových soutěží týkajících se marketingové efektivity.

Čtěte také: Reklamní průmysl čeká zemětřesení, které mělo přijít už dávno

Za cenu jednoho výletu na velkou zahraniční konferenci můžete pro celou firmu získat přístup do všeho zajímavého, co se kdy v reklamě a marketingu událo, včetně detailního rozboru byznysových dopadů.

Levnější a skoro stejně dobrou alternativou je zaplatit si prémiové předplatné serverů jako Campaign, AdWeek nebo AdAge, které sice nejdou do takového detailu, ale inspirace poskytnou bohatě.  

Když už, tak už

Přece je jedna akce, na niž má opravdu smysl alespoň jednou v životě pro inspiraci zajet. Jde o největší světovou přehlídku reklamy a kreativity ve francouzském Cannes. Akce známá spíše svou soutěžní částí, při níž se udělují legendární lví sošky, totiž koncentruje největší množství ukázek špičkové práce a talentu na světě. Pravidlo dvou je zde překonáno mnohonásobně.

Celý festival trvá devět dní a kromě velkých brandů a agentur ho poslední roky plní také zástupci velkých internetových hráčů, Googlem a Facebookem počínaje a Snapchatem konče. Jestli chcete někdy zažít týden nabitý kreativitou, vyrazte právě sem.