Koronavirová pandemie zasáhla všechny oblasti lidského konání. Český byznys samozřejmě nevyjímaje. A tak jsme pro naši rubriku Forbes Woman oslovili dámy z našeho žebříčku Nejvlivnější ženy Česka a první dámy českého byznysu a zeptali se jich na pár jednoduchých otázek.

Jak zvládáte současnou situaci právě vy a jak ovlivnila vaše podnikání? Jak si udržujete pozitivní přístup, jak bojujete se splínem? Jak vaše děti zvládají home schooling? A co vás současná krize už stihla naučit?

Odpovědi, které se nám v redakci postupně scházejí, jsou nejen velmi inspirativní. Některé odpovědi jsou velmi vážné a s velmi silnou a konkrétní výpovědí o současné krizi, další ale mnohdy i mimořádně vtipné. A tak jsme se rozhodli z této ankety vytvořit seriál.

Třeba přístup známých českých podnikatelek pobaví, potěší a motivuje i vás.

V prvním dílu seriálu odpovídá spolumajitelka technologického koncernu NWT Martina Vítková, Věra Komárová z Dermacolu a Zuzana Ceralová Petrofová, majitelka společnosti Petrof.

Věra Komárová, Dermacol: Víc čtu maily od právníků a vážím si svojí asistentky

Věra Komárová | Foto Jiří Turek

Čím si v této době udržujete pozitivní mysl a duševní pohodu?
Mám to štěstí, že mohu pokračovat ve své práci a vymýšlet a rozvíjet nadále nové kosmetické výrobky a reagovat flexibilně na nové potřeby. Večery nově trávím s dcerami ve vaně nebo pod peřinou vyprávěním různých příběhů a dlouhým mazlením. Vždy máme také zapálené svíčky a aromalampy, uklidňují mě.

Vnímáte na karanténě nějaká pozitiva? Naučila jste se něco nového? Menší dcery jsou nadšené, už rok si přály mít home schooling, tak se jim splnil sen. A já? Začala jsem číst dlouhé e-maily od právníků.

Kdo je pro vás největší inspirací v této době?
Moje asistentka, která využívá každou volnou chvíli, aby šila roušky pro naše zaměstnance. Orientuje se ve všech nových pravidlech a je ze všech nejpozitivnější. Volám jí pokaždé, když mě zasáhne panika, aby mě uklidnila. Vždy mě zklidní.

Jak současný stav okolo pandemie konkrétně ovlivňuje váš byznys, vaši práci?
Musela jsem se ze dne na den přeorientovat z vymýšlení, co budeme potřebovat, na to, vyrábět, co trhu chybí. Místo dlouhotrvajících rtěnek a make-upů v rekordně krátkém čase uvádíme antibakteriální mýdla a gely.

Zuzana Ceralová Petrofová, Petrof: Obdivuju učitelky, sama asi skončím v protialkoholní léčebně

Zuzana Ceralová Petrofová | Foto Jiří Turek

Čím si v této době udržujete pozitivní mysl a duševní pohodu?
Každý den si s rodinou a kolegy přeposíláme „koronavtipy“ ze sociálních sítí. Musím říct, že Češi jsou v udržení humoru neuvěřitelní! A protože naše Petrof Gallery musí být zavřená, snažíme se podporovat umělce a spolupodílet se na online koncertech na sociálních sítích. Jsou krásné! 

Vnímáte na karanténě nějaká pozitiva? Naučila jste se třeba něco nového?
Učím se být učitelkou svého devítiletého syna, ale moc mi to nejde. Buď ho zabiju, nebo skončím v protialkoholní léčebně. Obdivuji všechny učitelky, jejich trpělivost. A  konečně mám více času hrát na piano. Manžel mi sehnal spoustu krásných not, jako třeba ABBA, a tak trénuji.  

Kdo je pro vás největší inspirací v této době?
Já myslím, že jsme si inspirací vzájemně všichni. Je to zvláštní nelehká doba, která připomíná válku. Musíme se zapřít a vydržet to. 

Jak současný stav okolo pandemie konkrétně ovlivňuje váš byznys a vaši práci?
Obchodujeme do celého světa, takže to kolem nás chodí ve vlnách. Situace s koronavirem začala již na konci ledna v Číně, kam nejvíce prodáváme. Teď je to špatné u nás a v Evropě, kde jsou zavřené Pianosalony, a to samé proběhne v USA.

V první řadě využíváme zkušeností z minulých krizí a zavádíme různá opatření, ale na druhou stranu, každá krize má své příležitosti, takže řešíme zároveň strategické věci.

Martina Vítková, NWT: Ztráty sčítáme všichni. Přesto se snažme na svět dívat z lepší stránky

info Foto David Turecký
Martina Vítková | Foto David Turecký

Čím si v této době udržujete pozitivní mysl a duševní pohodu?
Snažím se dívat na svět z té lepší stránky. Celý den se nezastavím. Snažíme se společně doma snídat, rozebírat různé věci, smát se. Takové setkání je i večer při večeři. Potom chodím na procházku se psem, který jako jediný je z karantény nadšený, protože je dům celý den plný lidí. Snažím se cvičit pravidelně jógu, o víkendu peču a vařím a starám se o zahradu.   

Vnímáte na karanténě nějaká pozitiva? Naučila jste se třeba něco nového?
Pozitiva se hledají velmi těžko. Tenhle tok je pro mě velká jízda, ne každý den jde správným směrem. Letošek je pro mě zkrátka velmi těžký. V lednu mi umřela kamarádka na rakovinu, ještě v prosinci jí přitom nic nebylo. Pak přišla koronakrize. Naše rodina je velká, takže svolat a dostat včas dcery ze zahraničí, rodiče, aby byli v pořádku, a zajistit prababičku a dědečka, kterým je přes 90 let, také nebylo snadné. Jídlo přes práh, nakoupit, dodržovat všechny postupy. Jedenáctileté dítě je doma, jemu tedy navařit, dělat s ním úkoly. Každý den řešit v práci, co bude a jak.

A aby toho nebylo málo, minulý týden navíc prarodiče vyhořeli, takže záchranka, hasiči. Najednou je všechno jinak, celá rodina sedí pohromadě u večeře, špinaví a začouzení, ale živí. Jako pozitivum vnímám sílu rodiny, která když je zle, dokáže neuvěřitelné věci. Mám obdiv ke všem generacím, jak se dokážou vypořádat se situací a přizpůsobit se. Uvědomuji si, co všechno přestáli naši předkové, jak těžké to muselo být třeba za války z hlediska psychického.

Kdo je pro vás největší inspirací v této době?
Inspirací v této době jsou mí kolegové. Pracují nonstop, soboty, neděle, aby zajistili chod jednotlivých provozů. Před krizí jsme v holdingu propagovali heslo „NWT together“ a někdy to bylo v praxi obtížné. Různé zájmy, různé povahy. Těší mě, že když přišla krize, na tento mód jsme samovolně přešli. I přes vtípky marketingového oddělení, které změnilo heslo na „NWT separate“.

Vydání Forbesu W!

V holdingu máme firmy z různých odvětví, tak vidím, jak jsou všechny postižené, každá jinak. Dochází k zastavení staveb z popudu investorů, chybí dodávky ze zahraničí. Jako dodavatel energií vidíme pokles průmyslu napříč všemi odvětvími. V novinách čtu, jak e-shopy mají žně. Není to pravda, kromě potravin. Lidé jsou opatrní a neutrácejí. Vyčkávají, co a jak bude. K tomu banky stoply financování, několik našich stavebních projektů je proto už nyní pozastaveno.

Jak současný stav okolo pandemie konkrétně ovlivňuje váš byznys a vaši práci?
Kromě jiného jsme měli stavět náš další superskleník, v dnešní době preferovaný z hlediska soběstačnosti. Rovněž zastaveno. A lidé také stojí a čekají. A co už stojící skleníky a jejich obsluha? Z 250 lidí je 70 lidí doma na nemocenské nebo na ošetřovném. A rajčata rostou a netuší, jaká situace panuje venku. Home office, zaklínadlo dnešní doby, ještě žádné rajče neposbíral, nepostavil stavbu ani nedoručil balík.

A kurz koruny? Sice jsme na půl roku zajištění, ale raději se na kurz ČNB ráno ani nedívám. Již máme za sebou i rutinu celého národa, našít přes tisíc roušek a dát je zaměstnancům k dispozici, zajistit dezifekce.  A každé ráno nové problémy, nové výzvy. A v hlavě otázka, měli jsme to předvídat a připravit se lépe? Zvládneme to? Já doufám, že s týmem kolem mě, ať doma, nebo v práci, zvládneme všechno na světě. Ale někdy je to fakt těžké.