Manželka druhého nejbohatšího Čecha zapůjčí milionového parkurového koně do olympijského reprezentačního týmu, v němž může závodit také dcera nejbohatšího Čecha. To je realita současných dní českého parkuru.

Marie Vítková, která spolu s realitním magnátem Radovanem Vítkem vlastní závodiště ve Velké Chuchli, loni přejmenované na Chuchle Arena Praha, zapůjčila nejlepšímu českému parkurovému jezdci Aleši Opatrnému špičkového koně Gentlemen van het Veldhof ze své stáje V Team Prague. Cílem je příprava této dvojice na olympiádu v Tokiu.

„Měli jsme koncem roku několik vážných zájemců o koupi Gentlemena právě s výhledem na účast na OH v Tokiu, a to nejen z řad evropských reprezentačních týmů, ale i z Asie. Nicméně po senzační zprávě o postupu českého týmu jsme okamžitě přehodnotili situaci a rozhodli jsme se, že podpoříme českou reprezentaci,“ uvedla Marie Vítková.

Ještě ke konci loňského roku to totiž vypadalo, že místo Česka bude na olympiádě startovat tým Ukrajiny. Tomu ale na začátku letoška mezinárodní federace FEI kvůli nesplnění všech kvalifikačních kritérií odebrala postupové místo, a Čechům se tak nečekaně otevřely olympijské dveře, s čímž už poslední půlrok nepočítali.

Kůň Gentlemen van het Veldhof ze stáje V Team Prague rodiny Vítkových

Aleš Opatrný, česká parkurová jednička, tak měl na letošní závody přichystaného pouze jednoho koně (Forever), což je vždy riskantní. Marie Vítková mu proto svou nabídkou dalšího, a navíc zkušenějšího koně významně pomohla. „Je to skvělá zpráva, začít připravovat na olympiádu dva koně je komfortní a Gentlemen má zkušenosti z nejtěžších závodů,“ uvedl Aleš Opatrný pro Forbes.

Nechybělo přitom mnoho a  Gentlemen van het Veldhof mohl skončit v irském reprezentačním týmu, protože poslední sezonu na něm jezdil Ir David Simpson, jenž by měl také zájem a zároveň je trenérem v parkuru dcer Marie a Radovana Vítkových.

„Když ale Česko získalo možnost startovat na olympiádě, volala mi paní Vítková s tím, že by byla ráda, aby kůň startoval za Českou republiku,“ dodal Aleš Opatrný, který v nadcházejících týdnech musí s oběma koni splnit kvalifikační kritéria a začne s tím ve Španělsku na šestitýdenní Sunshine Tour.

Gentlemen je třináctiletý belgický valach s talentem, který se loni účastnil několika kol Světového poháru například v Oslu, Helsinkách nebo Mechelenu, kde výška parkuru dosahovala 165 centimetrů. K jeho největším úspěchům patří první místo v Hicksteadu v populárním Queen’s Elisabeth Cupu a o několik týdnů později vítězství v nejprestižnější britské soutěži při závodech v anglickém Birminghamu Leading Horse of the Year 2019. Ceny podobných koní se pohybují v jednotkách milionů eur.

Jezdec Aleš Opatrný

„Chceme podpořit tým České republiky a Aleše Opatrného na olympiádě v Tokiu, a proto jsme se rozhodli svěřit mu nejlepšího koně z naší anglické stáje. Pevně věříme, že spolu mohou dosáhnout skvělých výsledků, a nejlepší kůň roku 2019 ve Velké Británii tak bude startovat na olympiádě v Tokiu v českých barvách,“ dodala Marie Vítková.