skip to main content
Breaking News

Macron chce z Francie energetického lídra. Do jádra investuje třicet miliard eur

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes zveřejnil svůj pětiletý investiční plán, na jehož konci má být z Francie lídr v oblasti jaderné i obnovitelné energie. Do dekarbonizace průmyslových gigantů, podpory startupů a na přesun výroby některých produktů do tuzemska má jít třicet miliard eur, tedy v přepočtu přes 760 miliard korun.

Reklama

Cílem šéfa Elysejského paláce je, aby Francie měla do roku 2030 několik nových a malých jaderných reaktorů. Země podle něj musí investovat do jádra, aby zůstala mezi předními hráči v odvětví nukleárních technologií. Investovat je podle prezidenta potřeba hlavně do malých modulárních reaktorů a do správy jaderného odpadu.

„Musíme vést souboj inovací a industrializace současně. Potřebujeme zemi, která produkuje více,“ řekl dnes Macron skupině podnikatelů. Poukázal například na nedostatek ochranných roušek, když vypukla pandemie covidu-19.

Reklama

Krize podle něj na jedné straně ukázala skutečnou zranitelnost všech, na straně druhé pak to, jak zásadní jsou inovace a průmyslová výroba v blízkosti domova. „Musíme znovu vytvořit rámec pro výrobní nezávislost Francie a Evropy,“ řekl.

Prezident upozornil, že Francie by se do roku 2030 měla stát i lídrem v zeleném vodíku nebo vyprodukovat dva miliony elektrických a hybridních aut.

Reklama
Reklama