Úřady na Bahamách na základě americké žádosti zadržely Sama Bankmana-Frieda, zakladatele a ředitele americké kryptoměnové burzy FTX, která minulý měsíc zbankrotovala. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na newyorského federálního prokurátora Damiana Williamse.

Ten také avizoval, že budou oznámeny nové informace ohledně trestního stíhání Sama Bankmana-Frieda. Ten má být podle bahamské policie v úterý předveden před soud na karibském ostrově.

Bývalý šéf FTX už měsíc vystupuje v médiích, přestože mu hrozí soudní proces kvůli podvodu po pozoruhodném krachu firmy, oceňované na počátku roku na 32 miliard dolarů.

Generální prokurátor Baham Ryan Pinder předpokládá, že Spojené státy požádají o vydání zadrženého třicátníka. Zveřejněná komunikace také cituje vyjádření bahamského premiéra Philipa Davise, že obě země sdílejí zájem vyvodit odpovědnost vůči osobám spjatým s FTX, které zřejmě zradily důvěru veřejnosti a porušily zákon. Bahamy povedou vlastní vyšetřování.

Sam Bankman-Fried měl dnes vystoupit před výborem Sněmovny reprezentantů, stejně jako nový šéf FTX John Ray, který bankrot přičetl „naprostému selhání“ bývalého vedení.

Úřady se snaží objasnit roli Bankmana-Frieda v bankrotu FTX, který otřásl celým odvětvím kryptoměn. Americká kryptoměnová burza FTX vyhlásila bankrot v listopadu. Přiměla ji k tomu krize likvidity, která klienty připravila minimálně o miliardu dolarů, jak nedávno uvedla agentura Reuters.

Od krachu FTX také vyšlo najevo, že Bankman-Fried tajně použil deset miliard dolarů z peněz klientů v pokusu o záchranu své společnosti, píše Reuters. Bankman-Fried připustil, že při řízení pochybil a že nedokázal pádu FTX zabránit. Odmítl ale, že chtěl někoho podvést.

V jednom ze svých mediálních vystoupení Bankman-Fried popsal, že ke vzdání se pozice ředitele firmy jej tlačili právní poradci z firmy Sullivan & Cromwell i hlavní advokát americké pobočky FTX.

Bankman-Fried řekl, že ani ne deset minut po tom, co podpisem předal vedení firmy Rayovi, dostal „potenciální financování v řádu miliard dolarů“. Svému právníkovi řekl, aby jednání s novým ředitelem zrušil, bylo mu ale řečeno, že už je příliš pozdě, popisuje Reuters.

Bankman-Fried od té doby už nemá přístup k systému a Ray mu prý neodepsal na e-maily, ve kterých mu Bankman-Fried nabízel pomoc nebo informace.

Bankman-Fried byl ve světě kryptoměn se svými tričky, šortkami a pohádkovým jměním FTX nekonvenční, ale prominentní osobou. Koncem roku 2021 měla podle něj jeho společnost Alameda Research hodnotu přes 50 miliard dolarů a únosnou míru dluhů.

„Minulý rok bylo mé celkové jmění odhadnuto na 20 miliard dolarů. Naposledy, když jsem se díval, jsem měl na účtu kolem sta tisíc,“ popsal Bankman-Fried.