Když architekt Karel Filsak a jeho tým navrhovali na přelomu 60. a 70. let hotel Intercontinental, počítali s tím, že jej otevřou okolnímu městu. Jejich smělé plány bohužel postupně odvál čas.

Teď se však k této myšlence vrací i studio TaK Architects, které má na starosti revitalizaci slavného hotelu a jeho okolí. Tento týden oficiálně představilo jejich budoucí podobu, která se po diskusích s veřejností i odborníky průběžně měnila. Majitelé se například rozhodli jednu z nově plánovaných staveb snížit o dvě podlaží.


„Intercontinental měl být od svého počátku otevřený veřejnosti. Svědčí o tom i prstenec restaurací, který se rozpínal na všechny strany. Kolem byly volné plochy, které sloužily k pobytu veřejnosti. Původní ideu bohužel v průběhu času zničily přestavby, které hotel uzavřely a kvůli nimž jeho okolí ztratilo původní atraktivitu,“ líčí Marek Tichý ze studia TaK Architects.

Rekonstrukci připravují architekti pro investiční společnost R2G, která spravuje rodinný majetek miliardářů Oldřicha Šlemra, Pavla Baudiše a Eduarda Kučery. Ti hotel koupili loni v lednu za 225 milionů eur. Obnova je bude stát dalších 100 milionů eur.

Repro TaK Architects

Architekti chtějí hotel opět propojit s městem a vytvořit v jeho těsném okolí velkorysá pobytová místa pro veřejnost. Plánují například zrušit bazén z 90. let, který dnes uzavírá hotelovou zahradu, a zpřístupnit ji veřejnosti. Přes zahradu by zároveň měl vést podchod až na nábřeží Vltavy.

Pomocí zeleně a vodotrysků mají architekti v plánu zatraktivnit i přilehlé náměstí Miloše Formana, které je dnes fakticky mrtvou zónou. Prostor veřejných ploch v okolí hotelu by se tím měl zvýšit ze současných 4630 metrů čtverečních na 6250 metrů čtverečních.

Nové skleněné kostky

Současně však chtějí majitelé okolí Intercontinentalu doplnit o několik zcela nových skleněných budov ve tvaru kostek, které mají odkazovat na původní architekturu hotelu. „Jde o dialog těžkého betonu a křehkého skla. Dvě kostky ohraničí náměstí Curieových u nábřeží. Další objekt vyroste na náměstí Miloše Formana a bude sloužit jako retailový prostor,“ líčí Tichý.

Byla to právě přístavba těchto nových staveb, která vzbudila negativní ohlasy u části veřejnosti i expertů. Tichý však dodává, že oproti původním plánům se majitelé po debatě s odborníky rozhodli snížit o dvě patra budovu na rohu obchodní části Pařížské ulice.

Poslední částí rekonstrukce má být proměna samotného Intercontinentalu. Architekti hotel plánují očistit od nánosů přestaveb a vrátit mu jeho původní noblesu. Doplnit chtějí i sbírku uměleckých předmětů, k jejichž masivnímu vyprodávání v průběhu posledních desítek let došlo.

„Není to jen brutalistní stavba, ale výstavní skříň československé architektury. Chceme proto vytvořit podobnou ikonu architektury pro příštích 50 let a doplnit ji o technologie 21. století, jako je zadržování vody, geotermální zázemí či využívání obnovitelných zdrojů energie,“ dodává Tichý.

Majitelé mají v plánu otevřít zrekonstruovaný hotel v lednu 2023. Jejich plány ale ještě může zkomplikovat řízení na ministerstvu kultury, na jehož konci by hotel mohl být prohlášen za kulturní památku.

Repro TaK Architects