skip to main content
Architektura

Už je jasné, jak bude vypadat nový Intercontinental. Veřejnosti se otevře hotelová zahrada i průchod na náplavku

Když architekt Karel Filsak a jeho tým navrhovali na přelomu 60. a 70. let hotel Intercontinental, počítali s tím, že jej otevřou okolnímu městu. Jejich smělé plány bohužel postupně odvál čas.

Teď se však k této myšlence vrací i studio TaK Architects, které má na starosti revitalizaci slavného hotelu a jeho okolí. Tento týden oficiálně představilo jejich budoucí podobu, která se po diskusích s veřejností i odborníky průběžně měnila. Majitelé se například rozhodli jednu z nově plánovaných staveb snížit o dvě podlaží.


„Intercontinental měl být od svého počátku otevřený veřejnosti. Svědčí o tom i prstenec restaurací, který se rozpínal na všechny strany. Kolem byly volné plochy, které sloužily k pobytu veřejnosti. Původní ideu bohužel v průběhu času zničily přestavby, které hotel uzavřely a kvůli nimž jeho okolí ztratilo původní atraktivitu,“ líčí Marek Tichý ze studia TaK Architects.

Reklama

Rekonstrukci připravují architekti pro investiční společnost R2G, která spravuje rodinný majetek miliardářů Oldřicha Šlemra, Pavla Baudiše a Eduarda Kučery. Ti hotel koupili loni v lednu za 225 milionů eur. Obnova je bude stát dalších 100 milionů eur.

Repro TaK Architects

Architekti chtějí hotel opět propojit s městem a vytvořit v jeho těsném okolí velkorysá pobytová místa pro veřejnost. Plánují například zrušit bazén z 90. let, který dnes uzavírá hotelovou zahradu, a zpřístupnit ji veřejnosti. Přes zahradu by zároveň měl vést podchod až na nábřeží Vltavy.

Pomocí zeleně a vodotrysků mají architekti v plánu zatraktivnit i přilehlé náměstí Miloše Formana, které je dnes fakticky mrtvou zónou. Prostor veřejných ploch v okolí hotelu by se tím měl zvýšit ze současných 4630 metrů čtverečních na 6250 metrů čtverečních.

Reklama

Nové skleněné kostky

Současně však chtějí majitelé okolí Intercontinentalu doplnit o několik zcela nových skleněných budov ve tvaru kostek, které mají odkazovat na původní architekturu hotelu. „Jde o dialog těžkého betonu a křehkého skla. Dvě kostky ohraničí náměstí Curieových u nábřeží. Další objekt vyroste na náměstí Miloše Formana a bude sloužit jako retailový prostor,“ líčí Tichý.

Byla to právě přístavba těchto nových staveb, která vzbudila negativní ohlasy u části veřejnosti i expertů. Tichý však dodává, že oproti původním plánům se majitelé po debatě s odborníky rozhodli snížit o dvě patra budovu na rohu obchodní části Pařížské ulice.

Poslední částí rekonstrukce má být proměna samotného Intercontinentalu. Architekti hotel plánují očistit od nánosů přestaveb a vrátit mu jeho původní noblesu. Doplnit chtějí i sbírku uměleckých předmětů, k jejichž masivnímu vyprodávání v průběhu posledních desítek let došlo.

„Není to jen brutalistní stavba, ale výstavní skříň československé architektury. Chceme proto vytvořit podobnou ikonu architektury pro příštích 50 let a doplnit ji o technologie 21. století, jako je zadržování vody, geotermální zázemí či využívání obnovitelných zdrojů energie,“ dodává Tichý.

Majitelé mají v plánu otevřít zrekonstruovaný hotel v lednu 2023. Jejich plány ale ještě může zkomplikovat řízení na ministerstvu kultury, na jehož konci by hotel mohl být prohlášen za kulturní památku.

Repro TaK Architects

Reklama
Reklama