V poslední době se celá řada celebrit na popud slavného miliardáře rozhodla přijmout novou, celkem překvapivou roli. Morgan Freeman je jedním z nich.

Těsně před Vánoci zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg představil první verzi svého virtuálního asistenta, v podstatě digitálního majordoma na míru „šitého“ pro sídlo své rodiny v kalifornském Palo Altu. Navíc dodal, že majordomus Jarvis, nazvaný podle počítačového systému Tonyho Starka v Iron Manovi, bude promlouvat jedním z nejoblíbenějších hlasů v Americe.

Čtěte také: Žádná práce a zaručený příjem od státu. Roboti změní naše životy, tvrdí Musk

Zuckerberg si vytvoření hi-tech pomocníka pro svoji domácnost stanovil jako výzvu číslo jedna pro minulý rok. A na Facebooku před svátky napsal:

„Mým cílem bylo dozvědět se něco o současném stavu umělé inteligence – kde už jsme dál, než lidé tuší, a kde naopak zaostáváme. Při těchto výzvách se vždy naučím víc, než bych čekal. A v tomto případě jsem také získal lepší vhled do problémů, se kterými se inženýři v mé společnosti každodenně potýkají. A navíc jsem také získal znalosti o automatizaci v domácnosti.“

15780628_10103377634245691_8029104735123988161_n

Mark Zuckerberg se svou ženou Priscillou, dcerou Max a domácím mazlíčkem Beast.

Výsledkem zhruba sta hodin Zuckerbergovy práce je asistent s umělou inteligencí, který ovládá světla v domě, připraví křupavé toasty, pustí oblíbenou hudbu Marka a jeho manželky Priscilly, dokáže rozeznat a přivítat hosty, kteří se zrovna nacházejí před hlavní branou, nebo probouzí jejich roční dcerku Max hodinou mandarínštiny. Jarvis navíc dokáže se členy domácnosti komunikovat prostřednictvím textových zpráv nebo právě hlasem.

„Jakmile k Jarvisovi můžete promlouvat a on odpovídá, máte pocit, jako by… Nechci říct, jako by to byl člen rodiny, to by bylo trochu přehnané, ale jako by byl ztělesněný. A naše dcerka si ho zamilovala.“ Možná i proto, když z internetového hlasování vyšlo, jaký bude mít Jarvis hlas. Na vaše příkazy bude reagovat Morgan Freeman.

960x0

Herec Morgan Freeman (vpravo) s kolegou Jammiem Foxem na předávání Oscarů v roce 2005.

V říjnu se Zuckerberg zeptal svého publika, čí hlas by se mu líbil u systému s umělou inteligencí, který by měl sloužit v domácnostech. A návrhů přišla celá řada. Mezi nimi třeba Hugo Weaving (známý z filmu Matrix nebo Pán prstenů) nebo Robin Williams.

Robert Downey jr., hvězda Iron Mana, se nechal slyšet, „že by do toho šel bez váhání, pokud by za to dostal zaplaceno Paul Bettany (herec, který propůjčil svůj hlas Jarvisovi v Iron Manovi) a ten by tyto peníze dal Benedictu Cumberbatchovi a ten byl je dal na charitu podle svého uvážení. To by bylo teprve STRANGE (narážka na jeho poslední film).“

Čtěte také: Chytré telefony v roce 2017: Čeká nás éra bezrámečkových displejů?

Nicméně mezi více než 50 tisíci příspěvky se jeden hlas opakoval nejčastěji. A jak trefně napsal jeden z facebookových fanoušků: „Ani nebudu psát, že by tím hlasem měl být Morgan Freeman, protože ho vyberete tak jako tak“.

Zuckerberg uvedl, že nečekal, že by tento slavný herec na nabídku kývl, ale tlak jeho fanoušků na Facebooku byl tak velký, že se to rozhodl alespoň zkusit. Poté, co se s Freemanem setkal na galavečeru Breakthrough Awards, mu zavolal a bez sebemenšího náznaku tlaku mu sdělil neotřelou nabídku.

„Zavolal jsem mu a řekl, že jsme o této věci hlasovali a že tisíce lidí si přejí, aby právě on byl tím hlasem. Zeptal jsem se, zda by do toho šel. A on řekl: Ano, jistě.“

Nikde není zmínka o tom, zda herec dostane zaplaceno za nahrání souboru adaptabilních příkazů, ale jisté je, že to u Zuckerberga doma dostane jinou šťávu. Protože přiznejme si, kdo by netoužil po hlubokém hlase Morgana Freemana, který bude určitě znít skvěle i v mandarínštině.