Voní to tam lihovými barvami a historickými kostýmy a určitě byste neřekli, že se v tomhle skromném ateliéru skrývá takový poklad. Celou jednu stěnu totiž zdobí masky známých hollywoodských herců, se kterými pracovali maskéři filmových hvězd Vladomir Taupesh a Josef Rarach.

„Kdo si myslíte, že je tohle?“ ptá se Taupesh a nenechá mne dlouho přemýšlet. „Přece Tom Cruise,“ vyhrkne Rumun, který už roky žije v Praze. Se slavným hercem pracoval na čtvrtém díle filmu Mission: Impossible, který se částečně natáčel i v Praze. Vedle Cruise je tu taky Brad Pitt, Meryl Streep nebo Michael Jackson. „A všichni z nich mají nějakou plastickou operaci. Podívejte, třeba Pitt má upravený nos,“ směje se Taupesh a ukazuje malou jizvu pod nosem.

00003

Vladomir Taupesh líčí Josefa Raracha podle postavy z knihy Terryho Pratchetta.

Laik si těchto detailů nevšimne, zato dvojice maskérů vlastnících české studio FX Creator na to má oko. Poznali se v Rusku, ale ne u filmu. „Tehdy ještě jako veterinář jsem přišel k Vladovi ošetřit jeho kočku a už jsem zůstal,“ vzpomíná devětadvacetiletý Rus Josef, který změnil povolání a přestěhoval se s partnerem do Prahy.

To bylo před 13 lety – v době, kdy ještě netušil, že má české kořeny. Až později zjistil, že dědeček byl z Čech, a netrvalo dlouho, než si přivlastnil jeho české příjmení Rarach. Dnes patří mezi nejvyhledávanější filmové maskéry.

Absolvoval i kurz v Hollywoodu u zakladatele americké maskérské školy Dicka Smithe, který získal Oscara za nejlepší make-up a hairstyling k Formanovu filmu Amadeus. A své zkušenosti nyní dvojice předává dál svým studentům.

00013

Animatronika buvolího mláděte s autorem Josefem Rarachem.

Nejen z tohoto důvodu přestěhovali své studio do losangeleských kopců, kde mají momentálně více zakázek než v Česku. „Už se nám nevyplatí přejíždět sem a tam. Navíc při tvorbě kostýmů a extrémního make-upu se můžete v Americe víc odvázat,“ říká Rarach, který v kostýmech taky hraje. Naposledy třeba v Letopisech Narnie.

Na tom by nebylo ještě nic tak zvláštního, kdyby si celý kostým nevymyslel a neušil sám. Vladomir s Josefem jsou zvyklí pracovat pouze ve dvou a vyrábějí si všechno od make-upu přes paruky z přírodních vlasů, barevné kontaktní čočky a zubní protézy až po kostýmy. Došli dokonce tak daleko, že začali vyvíjet i svou vlastní řadu dekorativní kosmetiky FX Creator.

00025

Josef Rarach v masce zombíka. 

„V Americe se nás všichni ptají: V kolika lidech pracujete, že jste zvládli vytvořit takový kostým během pár dní? Měli byste vidět jejich výraz, když jim odpovíme, že jsme na to sami dva,“ říká Taupesh. „V Hollywoodu totiž platí, že se nikdo nikomu neplete do práce. Jestliže umíte hrát, jste herec, jestli líčit, jste maskér. Další člověk lepí, modeluje atd. Role jsou tu jasně rozdělené.“

Ale oni míchají všechno dohromady a právě v tom jsou tak jiní. Zvládnou všechno sami taky proto, že nechtějí riskovat, aby jim lacině vypadající kostým od někoho jiného zkazil celkovou image masky. Což už se jim ostatně v minulosti stalo. Jsou to jednoduše perfekcionisté, a pokud zrovna potřebují třeba vyšívat krajky, učí se to na italském ostrově Burano, který se proslavil právě jejich výrobou.

0004

Hollywoodský projekt Zrození ďábla.

Hollywood je teď dalším krokem v jejich cestě za filmovým Oscarem, o němž sní už několik let. Pohádka Řachanda byla jednou z jejich posledních zakázek v Česku, než se maskéři filmových hvězd natrvalo přestěhují do americké filmové Mekky.