Ten obrázek zná každý, kdo kdy o internet byť jen prstem zavadil. Malá rošťanda se dívá do kamery s výrazem zlovolného potěšení, zatímco za ní plápolá hořící dům. Výraz hovoří za vše: ať už se dívence pohled na plamínky jen líbí, nebo požár samo založila, její poťouchlý pohled v epicentru katastrofy zlidověl a doprovodil stovky memů proslulých jako „Disaster Girl“.

Dnes už je Zoe Roth, které obličejík na memu zachycenému v roce 2005 (při hašení požáru v jejím sousedství v Severní Karolině) patří, velká holka. A také celkem movitá holka.

Ve svých jednadvaceti letech dnešní středoškolačka své meme (vzhledem ke katastrofálnímu roku 2020 označované za nejpřesnější vyjádření všeho, co se vloni na celém světě od ledna až do prosince dělo) vydražila ve formě NFT na aukčním webu Foundation za přibližně půl milionu dolarů.

Není to zdaleka poprvé, kdy se nějaké meme vydražilo jako NFT. NFT je koneckonců ideální způsob, jak monetizovat obrázek, který mají na počítači už úplně všichni – ale jen jeden člověk ze všech, který u něj kdy klikl na „save as…“, se může pyšnit tím, že mu ten který meme teď opravdu patří.

NFT je nezaměnitelný token, fungující v blockchainovém řetězci coby certifikát o vlastnictví díla. Takže i když mají dílo úplně všichni, jen jeden má certifikát o jeho vlastnictví.

A může s ním samozřejmě také nakládat dál. Může dílo prostřednictvím NFT prodat dalšímu kupci, nebo si ho pěkně syslit v hardwarové kryptopeněžence a čekat, až jeho hodnota stonásobně vzroste.

K dalším proslulým memům, které mají všichni, ale jen někdo je opravdu (a za těžké peníze) vlastní. Za 200 kousků kryptoměny Ethereum prodala v dubnu na stejné platformě své meme slavná „Overly Attached Girlfriend“ – totiž Laina Morris, proslulá z milionkrát sdíleného obrázku o psychopatické přítelkyni, která svého chlapce raději zabije, než aby mu dovolila se s ní byť jen náznakem rozejít.

info Laina Morris became the "Overly Attached Girlfriend" meme. She has embraced her online fame.
Laina Morris became the Overly Attached Girlfriend meme. She has embraced her online fame.

Jistého zadostiučinění se dostalo i chlapci z memu „Bad Luck Brian“, který své děsivé školní foto rozšířené už po celém internetu prodal v přepočtu za více než 50 tisíc dolarů.

A v aukčním prostoru se pohybují další a další „meméčka“; máte-li nějaké opravdu rádi, je velice pravděpodobné, že pokud ho ještě někdo nekoupil, nabízí se vám jedinečná šance se ho zmocnit a vrátit jeho tvůrci (resp. nešťastníkovi na něm zachycenému) něco za všechny ty krásné chvilky, které jste s ním zažili při jeho sdílení na svých sociálních sítích.

Některé se nabízejí za celkem nízké sumy, jiné atakují hranice aukčních rekordů. Vůbec nejde o nějaké jejich umělecké kvality, ale čistě o to, jaké proslulosti se u internetového lidu těší.

Příkladem budiž ohavná rozpixelovaná kočička Nyan Cat, která na pestrobarevném gifu letí vesmírem a prdí duhu.

Jejích dvanáct rozpohybovaných okének ve formátu 1400 na 1400 pixelů se prodalo za tři stovky Etherea, což je něco přes tři čtvrtě milionu dolarů.

A pak že se nedá zbohatnout na úplné blbině.