Kreslené kočky s velkýma očima, video smečujícího LeBrona Jamese nebo digitální obraz vytvořený z pěti tisíc fotografií prodaný v aukčním domě Christie’s. To jsou příklady takzvaných NFT (neboli unikátních tokenů), nového způsobu digitálního nakupování a prodeje umění a dalších médií.

Tahle tři písmena si zapamatujte, vypadá to totiž, že je budete vídat stále častěji. Zatímco před třemi lety měl celý trh s NFT hodnotu jen nějakých 42 milionů dolarů, na konci loňského roku už vzrostla o 705 procent na 338 milionů dolarů. Alespoň podle posledních odhadů portálu Nonfunguble.com, který vývoj NFT sleduje.

A to byl jen slabý začátek. Přestože odhady současné velikosti trhu nemáme, je jisté, že hodnota NFT trhu znovu vzrostla. Stačí se podívat na nominální hodnotu tokenů prodaných začátkem letošního roku.

Jen během února se uskutečnilo okolo 150 tisíc transakcí v ceně přibližně 310 milionů dolarů. To je skoro pětinásobek objemu prodejů za celý rok 2020. A v březnu přišel další zásah, když se jen jediná digitální koláž umělce Beepla prodala za rekordních 69,3 milionu dolarů.

Koláž od umělce jménem Beeple, která se prodala za rekordních 69,3 milionu dolarů v digitálním aukčním domě Christie’s. Beeple je také známý spoluprací se značkami Nike a Louis Vuitton. | Foto Christie’s

„Tohle je budoucnost. Je to jak mince z nějaké budoucí říše,“ říká herec William Shatner, který se proslavil zejména svou rolí kapitána Kirka v první sérii seriálu Star Trek. Devětaosmdesátiletý Shatner vloni v červenci prodal pamětihodnosti ze své kariéry i osobního života jako virtuální sběratelské kartičky prostřednictvím blockchainu Wax.

Balíček pěti kartiček jste mohli získat za pět dolarů, ten s pětadvaceti kartičkami pak stál pětkrát víc. Kolekce obsahovala fotografie z let, kdy Shatner natáčel Star Trek, ale také třeba téměř sedmdesát let starý rentgen jeho zubů.

Vše se prodalo za devět minut. A o tom, jak rychle letí NFT vzhůru, svědčí i to, že jedna z nejvzácnějších karet z kolekce s fotkou herce z roku 2000 se nedávno přeprodala za 6 800 dolarů.

Co je to NFT?

Zjednodušeně řečeno je NFT položka na blockchainu, tedy v jakési digitální účetní knize, která spravuje kryptoměny, jako jsou třeba bitcoiny. Rozdíl je ale v tom, že většina bitcoinů je zastupitelná – jeden bitcoin je v základu nerozeznatelný od druhého a mají stejnou hodnotu.

Oproti tomu NFT jsou nezastupitelné tokeny. Jsou zcela unikátní a představují jedinečnou věc, ať už je to vzácná fotografie Williama Shatnera, nebo třeba vlastnické právo k nemovitosti Malibu Beach.

A právě proto, že to jsou unikátní tokeny zapsané na blockchainu, jsou nezpochybnitelně autentické. To je důležité především u digitálních formátů. Jelikož mohou být digitální soubory mnohokrát dokonale zkopírovány, je těžké vlastnit nebo prodat třeba vzácnou digitální fotografii filmového kapitána Kirka. NTF tokeny řeší tento problém tím, že certifikují digitální soubor, a označí ho tak za pravý originál.

Společnost Founder Fund Petera Thiela (vlevo) je investorem největšího trhu NFT OpenSea. Bratři Winklevossovi vlastní konkurenční trh NFT Nifty Gateway. |Foto Getty

Při koupi NFT tokenu bude majitel zapsán na blockchainu a získá přístup k pořízenému digitálnímu předmětu. Tím může být cokoli. V současné době se jedná především o digitální umění nebo sběratelské kartičky. Některé virtuální předměty existují jen v rámci daného trhu, kde se prodávají, jiné jsou ve známém formátu, jako je JPEG nebo PDF. Pouze malá část jsou pak digitální záznamy o vlastnictví reálného fyzického předmětu.

Kdy NFT tokeny vznikly?

Poprvé se NFT objevily kolem roku 2017. Jedny z prvních oblíbených tokenů byly CryptoPunks a CryptoKitties. První jsou animované obrázky deseti tisíc lidí a roztomilých zvířecích postav. CryptoKitties jsou pak pestrou sbírkou kreslených kočiček.

CryptoPunks | Foto Larvalabs

Původně byly obrázky rozdávány zadarmo. Dnes se však nejdražší token CryptoKitties prodává za více než sto tisíc dolarů a nejdražší CryptoPunks za více než milion dolarů. „Rád bych vám řekl, že jsme věděli, jak se to vyvine,“ přiznává Mack Flavelle, jeden z tvůrců CryptoKitties. „Ale byli jsme stejně překvapení jako ostatní.“ V současnosti se smění přes 260 koček týdně, což představuje obrat přes dva miliony dolarů ročně.

Čím jsou tokeny speciální?

Pro kupujícího představují NFT tokeny certifikát o vlastnictví digitálního souboru, což chrání hodnotu aktiva. Internet usnadňuje vznik duplikátů a padělků a bez nezpochybnitelného záznamu o vlastnictví, jako je právě NFT, jsou taková aktiva bezcenná.

Zjednodušeně řečeno, obrázky i jiné digitální produkty se na internetu volně šíří a nelze je uhlídat. Přestože je třeba takový obrázek váš, na svém disku mají identické kopie současně miliony dalších lidí.

Prodejci naopak umožňují NFT tokeny nejen prodávat jako aktiva, ale i na nich v budoucnu vydělávat. Především umělci mají historicky potíže se získáním peněz za své dílo, které roste na hodnotě. Díky NFT však mohou tvůrci vydělávat pokaždé, když je jejich dílo přeprodáno. Nejčastěji se jedná o 2,5 až deset procent z prodejní ceny.

Možnost nastavit si provizi za přeprodej se zamlouvá každé známé osobnosti, která se snaží využít potenciál svých děl. Například známý youtuber Logan Paul vydělal za jeden únorový víkend na svém NFT pět milionů dolarů. Jednalo se o animovaný portrét Paula jako trenéra pokémonů.

„Fenomén NFT znamená největší přesun kontroly do rukou umělců od dob renesance a knihtisku,“ říká londýnský umělec Robert Alice. Ten před pěti měsíci prodal přes digitální aukční dům Christie’s svůj NFT za 131 250 dolarů, což byl desetinásobek odhadované ceny. „Tohle zajímá lidi, kteří si vytvořili svoje publikum, třeba na sociálních sítích. Jít a prodat svá díla přímo svým fanouškům.“

Proč se o NFT mluví ve zprávách?

Celebrity jako Paul Logan využívají nového trendu a posouvají tak NFT do středu pozornosti. Na serióznosti novému formátu přidává i prodej v uznávaném digitálním aukčním domě Christie’s .

Jak už bylo řečeno, koláž od digitálního umělce Beeple se prodala na Christie‘s začátkem března za 69 milionů dolarů. Představuje koláž pěti tisíc obrazů, které Beeple vytvořil za pět tisíc dnů, každý den jeden. Jeho vyvolávací cena přitom byla sto dolarů.

Další důležitou roli ve vzestupu pozornosti hraje NBA Top Shot, webová stránka s virtuálními videobasketbalovými kartičkami, která byla založena loni v říjnu. Tyto takzvané Momenty jsou prodávány po pěti kartičkách a následně jsou přeprodávány na rostoucím sekundárním trhu. Kolekce jsou vystaveny na veřejně přístupných stránkách, které slouží jako virtuální police na trofeje.

Obrat na Top Shot byl na konci února kolem dvou set milionů dolarů, přičemž více než dvě třetiny transakcí proběhly v druhé půli února. Padl tehdy i nový rekord, když si jednatřicetiletý Jesse Schwartz z Los Angeles pořídil Moment LeBrona Jamese za 208 tisíc dolarů. Video ukazovalo smečujícího basketbalistu z finále Západní konference NBA v roce 2019. 

„Lidi na mě nejdřív koukali jak na blázna, že jsem takhle utratil dvě stě tisíc dolarů,“ vzpomíná Schwartz. Věří ale, že už teď může Moment jednoduše přeprodat za více než milion dolarů. „Blockchainu dnes věří čím dál více lidí. Ničím je neodrazuje. Jednou to budou používat všichni,“ dodává Schwartz.

Měli byste si koupit NFT token?

Nákup výtvarného díla, lahve červeného vína Mouton Rotchild ročník 1982 nebo CryptoKitty je riskantní jako každá jiná investice na alternativních trzích. A často přináší menší zisky než peníze investované běžnějším způsobem, například do akcií.

Nedávná studie od Citi zjistila, že hodnota trhu se současným uměním vzrostla mezi lety 1985 a 2018 o 7,5 procenta, zatímco v případě akcií činila návratnost deset procent.

A přestože ceny NFT v současnosti prudce rostou, působí to trochu jako bublina. Trh NFT je velmi spekulativní a nejspíš bude zažívat výkyvy cen stejně, jako tomu bylo v minulých letech u kryptoměn. Na druhou stranu bitcoin nyní stojí přes 50 tisíc dolarů, a přitom před rokem to nebyla ani pětina.  

„Je to investice spojená s vysokým rizikem,“ říká Nadya Ivanova, která pracuje ve společnosti L’Atelier, nezávislé pobočce investiční banky BNP Paribas. „Je důležité vědět, že trh NFT je velmi mladý. Stále se pohybujeme ve fázi, kdy si teprve stanovujeme, jaká je reálná hodnota věcí,“ dodává Ivanova, která vývoj NFT sleduje.