Malajsie se stává velmocí v oblasti datových center v jihovýchodní Asii i na celém kontinentě. Pomáhá jí k tomu rostoucí poptávka po cloudových službách a umělé inteligenci. Od technologických gigantů, jako je Google, Nvidia a Microsoft, země v posledních letech přilákala investice do datových center v řádu miliard dolarů. Napsal to server zpravodajské televize CNBC.

Velká část investic směřovala do malého města Johor Baharu, které se nachází blízko hranic se Singapurem, uvedl regionální výkonný ředitel společnosti DC Byte James Murphy.

„Vypadá to, že v nejbližších letech samotný (Johor Baharu) předstihne Singapur a stane se největším trhem v jihovýchodní Asii. Přitom ještě před dvěma lety zde nebylo prakticky nic,“ dodal. DC Byte se zabývá informacemi o datových centrech.

V letošním žebříčku Global Data Centre Index, který sestavuje společnost DC Byte a který poskytuje podrobné informace o globálním trhu datových center, byl Johor Baharu označen za nejrychleji rostoucí trh v jihovýchodní Asii.

Zpráva uvádí, že město má celkovou kapacitu datových center až 1,6 gigawattu, včetně projektů ve výstavbě, připravovaných nebo v rané fázi plánování. Kapacita datových center se obvykle měří podle množství elektrické energie, kterou potřebují k provozu.

Pokud budou všechny plánované kapacity v Asii uvedeny do provozu, překonají Malajsii pouze větší země Japonsko a Indie. V současnosti, podle údajů o kapacitě datových center v provozu, je jedničkou v regionu Japonsko a za ním Singapur. Index však neposkytuje detailní údaje o kapacitě datových center v Číně.

Převážná většina investic do infrastruktury datových center a úložišť tradičně směřovala na zavedené trhy Japonska a Singapuru a také do Hongkongu. Podle zprávy globálního poskytovatele datových center EdgeConneX však pandemie nemoci covid-19 urychlila digitální transformaci a zavádění cloudu, což vedlo k prudkému růstu poptávky po firmách poskytujících cloudové služby na rozvíjejících se trzích, jako je Malajsie a Indie.

„Zvýšená poptávka po streamování videa, ukládání dat a po čemkoli, co se uskutečňuje přes internet nebo telefon, v podstatě znamená vyšší potřebu datových center,“ řekl Murphy.

Také růst poptávky po AI vyžaduje specializovaná datová centra, do kterých se vejde velké množství dat a výpočetního výkonu potřebného pro trénování a nasazení modelů AI. Mnoho datových center pro AI bude vybudováno na zavedených trzích, například v Japonsku, podle Murphyho ale budou investice přitahovat i rozvíjející se trhy díky příznivým podmínkám.

Datová centra pro AI vyžadují velké množství prostoru, energie a vody na chlazení. Proto rozvíjející se trhy jako Malajsie, kde jsou pozemky a energie levné, mají výhodu před menšími městskými státy, jako je Hongkong a Singapur, kde jsou tyto zdroje omezené.

Malajsie se také stala atraktivní díky vstřícné politice vlády. Naopak v Singapuru začala vláda brzdit růst kapacit datových center kvůli jejich spotřebě energie a vody. Řada investic proto byla přesměrována ze Singapuru do města Johor Baharu.

Rozmach datových center sice podpořil ekonomiku Malajsie, i tam ale vyvolává obavy kvůli nárokům na energii a vodu. Podle odhadu Kenanga Investment Bank Research by do roku 2035 poptávka po elektřině z datových center v zemi měla činit maximálně pět gigawattů. Současná instalovaná elektrická kapacita pro celou Malajsii podle místní elektrárenské společnosti Tenaga Nasional Berhad činí 27 gigawattů.