skip to main content
Forbes Podcast

Máme přehřátý pracovní trh, říká v podcastu o inflaci Luděk Niedermayer

Máme přehřátý pracovní trh, říká v podcastu o inflaci Luděk Niedermayer

Zdražování dál nabírá na síle. Zatímco meziroční míra inflace vyrostla k šesti procentům, ceny průmyslových výrobců v říjnu meziročně poskočily o téměř dvanáct procent a rostou tak nejrychleji od roku 1992.

Reklama

„Inflaci nejen dovážíme. Určitě máme velmi ohřátý, ne-li přehřátý, pracovní trh,“ vysvětluje v dalším podcastu ekonom a europoslanec Luděk Niedermayer. Někdejší člen Bankovní rady ČNB souhlasí se současnými kroky banky poslední instance, která na posledních dvou měnových zasedáních zvýšila sazby na 2,75 procenta.

„Centrální banka věří, že se inflaci podaří zkrotit. Ale zřejmě nevěří tomu, že se ji podaří vrátit zpátky do normálnějších hodnot bez zvýšení úrokových sazeb,“ tvrdí a jedním dechem dodává, že Česko má svou přítomností mimo eurozónu možnost inflaci zkrotit.

Reklama

„Je ale otázkou, zdali takové krocení inflace není příliš nákladné,“ zamýšlí se Niedermayer.

Jak zvyšování sazeb dopadne na českou korunu? Proč mají v eurozóně nižší inflaci i daleko nižší úrokové sazby a co to pro české domácnosti a firmy znamená? Hrozí Česku stagflace? A jak zvyšování sazeb dopadne na hypoteční trh? To vše se dozvíte v podcastu.

Reklama
Reklama