Tenhle projekt míří hodně vysoko. Až na Měsíc. Stojí za ním česká společnost Mana, zapojená do vesmírné mise NASA, pro niž má vytvořit unikátní přístroj zajišťující stravu pro astronauty. Než se začne odpočítávat start, jsou zde jiná čísla.

Dva

Veškerá technologie se musí „nacpat“ do velikosti dvou metrů krychlových, aby v raketě nezabírala nepatřičně velký prostor. „Při vývoji Bistromathicu, jak se náš přístroj jmenuje, vycházíme z již stávajících technologií,“ prozrazuje Jakub Krejčík, zakladatel a většinový vlastník firmy Mana, která od roku 2014 vyrábí a prodává nutričně kompletní jídlo s důrazem na udržitelnost.

„Problém je, že tyhle technologie mají nyní rozměry deset až patnáct metrů krychlových a váží dvacet až padesát tun, takže nás čeká razantní miniaturizace.“

Tři

Izraelský lid chodil po poušti čtyřicet let a Bůh jej krmil manou, takovou dobu se astronauti Manou přece jen živit nebudou. Nicméně i tři roky jsou hodně, tolik času má trvat mise Artemis s cílem založit na Měsíci základnu, jakousi mezistanici pro vzdálenější vesmírné lety, kupříkladu na Mars.

Artemis bude realizována díky lodi Space X vizionáře Elona Muska a právě pro ni se v Modleticích u Prahy, kde Krejčíkova firma sídlí, vyvíjí Bistromathic.

Forbes Digital Premium