Nemusíte být ani videoherní fanoušci, ale i tak se připravte, že v následujících dnech a týdnech budete vídat spojení Cyberpunk 2077 na každém rohu. Jeden z nejočekávanějších videoherních titulů posledních let má po mnoha odkladech 10. prosince konečně vyjít a pro celý zábavní průmysl je to významná událost.

Zatímco kina mají z velké části utrum, videohrám se v časech pandemie daří a vydání Cyberpunku 2077 je pro tento sektor vrcholem roku. Dá se čekat, že zasáhne i mnoho příležitostných hráčů, neboť ambice má hra vysoké a předchází ji obdivuhodná pověst jejích vývojářů.

Stojí za ní totiž polské studio CD Projekt Red, autoři herní trilogie Zaklínač vycházející z fantasy románů Andrzeje Sapkowského. Jejího třetího dílu se prodalo přes 28 milionů kopií, posbíral hromadu ocenění a kritici i hráči ho berou jako vrcholný počin v žánru her na hrdiny.

Do stejné kategorie se řadí i Cyberpunk 2077, ovšem jak název napovídá, tentokrát se místo fantasy světa podíváme do dystopické budoucnosti, v níž nechybí neony, technologické implantáty a samořiditelná auta.

Změní se rovněž perspektiva: pohled třetí osoby ze Zaklínače, tedy jakoby zpoza ramene hlavní postavy, vystřídá pohled první osoby, čili přímo z očí ústředního charakteru.

Tím bude mužský nebo ženský žoldák zvaný „V“, který bude plnit úkoly ve futuristické metropoli Night City. Hra slibuje otevřený svět nabitý zajímavým obsahem, poutavý příběh a také Keanu Reevese, který si střihl roli jedné z postav Johnnyho Silverhanda.

Také účast oblíbeného herce dokládá, že se autoři snaží zasáhnout co největší publikum. A zjevně se jim to podaří. Počet předobjednávek podle Piotra Nielubowicze, CFO společnosti, vysoce přesahuje jakýkoliv titul z úspěšné série Zaklínač.

Konkrétnější nicméně nebyl. Polská analytická společnost Dimboss však odhaduje, že jen do konce tohoto roku se hry prodá zhruba 21 milionů kopií. Za 12 měsíců od vydání by pak toto číslo mělo vystoupat na 34 milionů, čímž by se Cyberpunk 2077 během pouhého roku zařadil k nejprodávanějším hrám všech dob. A kdo ví, kam až číslo vystoupá, budou-li ohlasy na titul pozitivní.

Podle odhadů téže společnosti by Cyberpunk 2077 měl získat v jednom ohledu dokonce primát a stát se hrou, jejíž vytvoření stálo tvůrce nejvíce peněz.

Dosud se z tohoto pohledu v čele držely městská akce Grand Theft Auto V, která stála 291 milionů dolarů, a válečná střílečka Call of Duty: Modern Warfare 2, jenž vyšla na 298 milionů dolarů, ač v jejím případě většina peněz padla na marketing.

Cena Cyberpunku 2077 by se podle analytiků z Dimboss mohla vyšplhat až ke 314 milionům dolarů, tedy 6,8 miliardě korun. Inu, zaplatit Keanu Reevese jistě nebylo levné, stejně tak ani reklama na Times Square v New Yorku, kde se hra ukazovala. Nemluvě o dlouhém, více než osmiletém vývoji.

CD Projektu Red se však investice nemusí vrátit jen v prodejích hry, ale i různých tematických produktů – figurek, herního vybavení nebo oblečení s černožlutými motivy Cyberpunku 2077, po kterých už nyní natěšení hráči dychtí.

O hře začali vývojáři poprvé mluvit v roce 2012. Její vydání se očekávalo letos na jaře, ale nakonec se několikrát odkládalo. A to navzdory zprávám o tom, že ve firmě už takřka rok probíhá takzvaný crunch, tedy usilovné dokončování titulu spojené s alespoň šestidenním pracovním týdnem a přesčasy.

Vydání hry tak nejspíš napjatě vyhlížejí nejen hráči, ale i vývojáři samotní, ačkoliv je jisté, že i po něm budou hru ještě ladit a opravovat chyby. Nejbližší dny ukážou, zdali veškerá jejich snaha skutečně přinese výjimečný titul, nebo velké ambice zůstanou nenaplněny a miliony hráčů po celém světě zažijí pořádné zklamání.