I přestože novoroční předsevzetí měla veliký význam, lidé na ně zanevřeli. Proč? Protože nebyli schopni poslechnout sami sebe a splnit je. Není nic jednoduššího než to vzdát a ujistit se, že předsevzetí jsou k ničemu. Vždyť to říká skoro každý.

Čtěte také: Toto je návod, jak přijít na nápady, na které byste normálně nepřišli

Zkuste to ale letos jinak. Místo předsevzetí si nakreslete svoji životní mapu, podle které se budete v následujícím roce orientovat a rozhodovat. Ujasníte si tak své potřeby a cíle. V případě změny podmínek můžete mapu kdykoli překreslit.

„Ten, kdo nezná cíl, jen sotva cestu přečká. Půjde ze všech sil, avšak stále dokolečka.“  To říkal Christian Morgenstern.

Životní mapa se hodí jak pro směřování vlastního života, tak pro uskutečňování firemních vizí. Občas je totiž potřeba se pořádně podívat na to, co děláme a co chceme dělat.

Ve své poradenské praxi jsem si všimla, že klienti chtějí něčeho dosáhnout, ale soustřeďují se na něco jiného nebo něco jiného dělají, případně nevědí, proč „toho“ chtějí vlastně dosáhnout, nebo vytyčené cíle neladí s jejich hodnotami, motivacemi nebo prioritami.

Potom je samozřejmě velmi obtížné dosáhnout čehokoli a člověk přešlapuje na místě nebo jde někam, kam vlastně vůbec nechce. A právě tady vám může životní mapa pomoci.

Jak si životní mapu nakreslit

1. Vezměte si velký papír a barevné tužky.

2. Nakreslete si základní schéma.

3. Položte si následující otázky:

  • Hodnoty: Jaké jsou moje hodnoty? Je to svoboda, láska, rodina, partnerství, práce, klid, majetek?
  • Cíle: Jaké mám cíle? Čeho chci dosáhnout? Co vlastně chci?
  • Motivace: Jaká je moje motivace pro to, čeho chci dosáhnout? Jaké jsou mé niterné pohnutky?
  • Priority: Jaké jsou moje priority? Co potřebuji udělat, abych dosáhl svých cílů?

4. Do každé kategorie napište maximálně pět klíčových slov. Ve větším množství by se to nejdůležitější mohlo ztratit. Dále můžete určité body ještě podrobněji rozpracovat v jiné mapě.

5. Podívejte se, jestli jsou všechny kategorie v souladu.

Je to váš subjektivní pohled a je třeba, abyste s ním byli spokojeni. Pokud objevíte nějaký nesoulad, zkuste se nad ním zamyslet. Jestli základní témata nespolupracují, je obtížné dosáhnout svých cílů a cítit se dobře. Nesoulad se objeví například, pokud budete mít ve svých cílech založení firmy, ale jako hlavní prioritu svatý klid.

Dosáhnout obojího je opravdu obtížné – ale posouzení je na vás.

6. K jednotlivým cílům, hodnotám, motivacím a prioritám si klidně nalepte fotografie nebo nakreslete obrázky.

7. Potom mapu vyvěste na viditelné místo, ať ji máte stále na očích. Pomůže vám při různých rozhodováních.

Autorka píše pro web Mindtrix.cz o tom, jak získat úspěch, klid a vyrovnanost v dnešní hektické době.