Zakladatel softwarového obra Salesforce, miliardář Marc Benioff, a jeho manželka Lynne věnují 30 milionů dolarů (skoro 700 milionů korun) Kalifornské univerzitě v San Francisku (UCSF). Finance budou v průběhu pěti let použity na výzkum, který má identifikovat hlavní příčiny bezdomovectví a navrhnout jeho řešení.

Program Benioff Homelessness and Housing Initiative bude nově zařazen mezi aktivity výzkumného Centra pro znevýhodněné skupiny obyvatel na UCSF a měl by sloužit jako zdroj informací pro politiky a zástupce komunit, které se s bezdomovectvím potýkají.

„Svět potřebuje znát pravdu o bezdomovectví,“ říká Marc Benioff. „Náš program zastřeší všechny potřebné informace. Nabídne nejnovější výzkumy a skutečně průkazná řešení založená na spolehlivých datech, takže si pak budeme jistí, že opravdu investujeme do těch správných programů, které pomohou situaci s bezdomovectvím zlepšit.“

Iniciativa má provádět vlastní, zcela nový výzkum a zároveň zpracovat už známá data do přehledné digitální knihovny, v níž budou moct uživatelé pohodlně vyhledávat informace. Diskusi o této oblasti budou prohlubovat i plánovaná pravidelná setkání odborníků z akademické sféry s lidmi, kteří mají s bezdomovectvím osobní zkušenosti.

Program bude řídit Margot Kushel, která na Kalifornské univerzitě vyučuje medicínu. „Bydlení je nejúčinnější lék,“ tvrdí. „Víme toho hodně o tom, jak by se dalo bezdomovectví řešit, ale naše znalosti se ne vždycky dostanou až k těm, kteří jsou zodpovědní za tvorbu reálné politiky.“

Podle posledního sčítání lidu z roku 2017 je zhruba 7500 obyvatel San Franciska bez domova, což je o dvě procenta víc než v roce 2013. Aktuální čísla přinese letošní sčítání, které se provádí vždy po dvou letech.

Benioff, jehož jmění se odhaduje na 6,8 miliardy dolarů, už UCSF věnoval 200 milionů dolarů. Za polovinu nechal v roce 2010 postavit nemocnici pro děti, ženy a pacienty s rakovinou, druhá část o čtyři roky později mířila do výzkumu a péče o pacienty v dětské nemocnici v Oaklandu. Obě instituce teď nesou Benioffovo jméno. Miliardář tak svým současným darem upevňuje svou pověst jednoho z největších mecenášů v San Francisku.

Loni v listopadu Benioff inicioval „souboj technologických titánů“, když propagoval návrh na zvýšení daní pro největší sanfranciské firmy (včetně jeho Salesforcu), z něhož by se měl financovat právě boj s bezdomovectvím.
Před hlasováním o návrhu Benioff pilně rozdával rozhovory, psal komentáře pro CNN nebo The New York Times a také pravidelně zásoboval angažovanými tweety skoro milion svých followerů. A miliardáři z technologické branže jako Jack Dorsey (spoluzakladatel Twitteru a Squaru), Patrick Collison (Stripe), Mark Pincus (Zynga) nebo Michael Moritz (investor v Sequoie) se s ním na sociálních sítích pouštěli do hlasité polemiky.

Díky veřejné debatě mezi nejvlivnějšími lidmi byznysu se návrh na alokované vyšší zdanění dostal do celostátních zpráv a nakonec hlasováním s 61 procenty prošel, i když úplně vyhráno ještě není. Začátkem dubna několik lobbistických skupin návrh napadlo u sanfranciské pobočky Nejvyššího kalifornského soudu s tím, že pro implementaci by musel v hlasování zvítězit s dvoutřetinovou většinou.