„Když jsem se poprvé stala matkou, cítila jsem frustraci z toho, že doma nemůžu uklidit tak, jak bych chtěla,“ píše organizační guru Marie Kondo na svém blogu. „S druhým dítětem mě energie na dřívější uklízecí techniky přešla úplně.“

Ani přes nedostatek času a energie na svou úspěšnou KonMari metodu ale nezanevřela a dnes se ji snaží předat i svým dětem. Ty už jsou ve věku, kdy jí mohou s úklidem (minimálně svých věcí) pomoci. Tohle jsou tipy, jak to s nimi tato drobná Japonka, která svými úklidovými radami pobláznila svět, zvládá.

Při úklidu vysvětlujte

Snad žádné dítě neuklízí s nadšením. Klíč k tomu, aby se vám děti nevzpouzely, je, abyste zpočátku uklízeli s nimi. V průběhu úklidu se jim snažte vysvětlit, proč to děláte. „Pokuste se jim předat, že uklízíte proto, abyste se všichni doma cítili v příjemně,“ radí Kondo. Nejenže děti svým povídáním zaměstnáte, ale také jim osvětlíte, proč nepořádek ovlivňuje všechny členy domácnosti.

Jděte příkladem

Jestli sami při úklidu dáváte najevo, že vás nebaví, od svých dětí nemůžete čekat nic jiného. „Když děti vidí své rodiče uklízet s úsměvem, budou o uklízení přemýšlet jako o pozitivní každodenní činnosti,“ míní Kondo.

Ukažte, že úklid může být zábava

Marie Kondo věří, že úklid a organizace domácnosti jsou aktivity, které jsou ve své podstatě zábavné. Učit to své děti podle ní můžete už od jednoho roku věku. „Jakmile děti začnou chodit, pobízejte je k tomu, aby si hned po hraní své hračky uklízely,“ radí. Může to být součást hry.

Najděte každé hračce místo

Máte pocit, že to u vás doma někdy vypadá jako v hračkářství? Tak společně s dětmi najděte každé hračce její místo – na poličce, v šuplíku nebo v krabici. Ujistěte se, že vaše ratolesti vědí, kam každá z nich patří, a dohlížejte na to, aby se vždy večer hračky objevily na svých určených místech.

Určete svůj prostor

Až budou všechny hračky uklizené, rozhlédněte se po bytě a určete si místa, která zábavě svých dětí postoupit nechcete. Jakmile budete mít jasně vytyčené hranice, při dalším úklidu svým dětem ukažte, kam by se jejich hračky dostat neměly. Přece nechcete mít z ložnice nebo kuchyně dětské hřiště.