skip to main content
Breaking News

Marks & Spencer hlásí prudké zvýšení zisku. Zároveň opouští Rusko

Britský maloobchodní řetězec Marks & Spencer vytvořil v uplynulém finančním roce zisk před zdaněním 522,9 milionu liber, což je více než desetinásobek proti zisku 41,6 milionu liber v předchozím roce, na který silně doléhal vliv protiepidemických opatření.

Firma to dnes uvedla v tiskové zprávě. Řetězec také uvedl, že po sedmnácti letech zcela opouští ruský trh. Tak jako další západní firmy tím protestuje proti ruské invazi na Ukrajinu.

Řetězec, který vznikl před 138 lety a v Británii patří k nejzvučnějším podnikům na trhu prodeje oblečení a potravin, se tak ve varování před dopady inflace připojil ke svým rivalům. I ti upozorňují, že kvůli růstu cen se zhoršuje životní úroveň, což se projeví i na hospodaření firem v maloobchodním sektoru.

Zisk za uplynulý finanční rok, který skončil 2. dubna, je zhruba v souladu s odhady analytiků. Marks & Spencer k výsledkům zařadil i srovnání s rokem, který skončil 28. března 2020, tedy těsně před začátkem pandemie covidu-19. I při tomto srovnání je zisk za právě skončený rok vyšší.

Reklama

Na současný rok, který firma označuje 2022/2023, je ale výhled horší. Management uvedl, že začíná z nižší ziskové základny, protože se nebude opakovat vládní podpora jako za pandemie. Zahraniční součást řetězce nebude mít příjmy z Ruska a Marks & Spencer navíc investuje do zvýšení kapacity ve společném podniku Ocado Retail.

Marks & Spencer také oznámil, že generální ředitel Steve Rowe po šesti letech vrcholovou funkci opustí. Ukončí zároveň svou pracovní kariéru v Marks & Spencer, která trvala 39 let. Ve funkci ho vystřídá Stuart Machin, který se teď zaměřuje na sektor potravin a který je provozním spoluředitelem.

Marks & Spencer působí i na českém trhu. Po vystoupení Británie z Evropské unie ale změnil nabídku, například u potravin začal preferovat mražené produkty.