Internetový podnikatel Martin Bláha založil firmu Maternia se svým známým Vlastimilem Vávrů před devíti lety. Dnes je největším prodejcem kontaktních čoček ve střední Evropě. Češi firmu znají spíše pod názvem Vašečočky.cz, v Evropě je ale rozšířená pod značkou Lentiamo. Maternia od svého vzniku prodala 73 milionů čoček a dnes působí v 15 evropských zemích včetně Velké Británie, Francie či Německa.


Náš první milion jsme si vydělali v roce 2009, ale první několikamilionovou výplatu jsme si dovolili vzít až v roce 2012. Záměrně mluvím v množném čísle, protože Maternia byla společný projekt můj a mého kamaráda, Vlastimila Vávrů.

Nechci udílet žádné knížecí rady, jen se podělit o kus svého já.

Čtěte také: Tvůrce světových zahrad Ferdinand Leffler: Jak jsem vydělal první milion

Myslete v první řadě na lidi

Jediná skutečná hodnota firmy je v lidech. Vždycky se mi vyplatilo spolupracovat s těmi nejlepšími v oboru. To platí jak o partnerech, tak o zaměstnancích. Pečlivě si vybírejte své spolupracovníky a postarejte se, aby byli ve firmě rádi a aby táhli za jeden provaz. Zdaleka si však pod tím nepředstavujte jen vrcholové manažery. Naší ambicí je mít ty nejlepší prostě všude a já jsem pyšný na to, že to tak v Maternii je.

Buďte důvěryhodní a neslevujte z kvality

Tahle hodnota bude jednoho dne standardem a bude nepatřičné na ni upozorňovat. V dnešní době vám však může stále přinést výhodu. Nikdy nám nešlo o to být nejlevnější, ale o to, abychom prodávali to nejlepší zboží a poskytovali nejlepší zákaznický servis. Podíl našich reklamací je pod půl procenta a ve více než polovině zemí, kde působíme, máme na nezávislých serverech nejlepší hodnocení zákazníků.

Vsaďte na jednoduchost a zdravý rozum

K cíli zpravidla vede jednoduchá cesta a zpravidla ještě jednodušší než ta, která se zdá být jednoduchá. Pozor na slovo „proces“ a „nastavování procesů“. Většinou stačí jen zvednout zadek nebo telefon, někam dojít a něco udělat. Podobně zpravidla vždy existuje efektivnější varianta než ta, kterou vám někdo nabízí jako vysoce sofistikovanou a drahou.

Soustřeďte se na to, co je důležité

Znovu jsem si letos uvědomil, jak důležité je zastavit se, zavřít všechny notebooky a vypnout telefony. Věnovali jsme si v nejužším vedení 12 hodin času bez jakéhokoli vyrušování. Společně jsme došli k tomu, čeho letos chceme dosáhnout a jak. Na konci porady jsme měli 5 konkrétních projektů, které povedou k naplnění cíle z 90 %, dvacet dalších projektů jsme jednoduše škrtli.

Automatizujte

To, co nemusí dělat člověk, nebo na co nemusí myslet člověk, by mělo probíhat automaticky. Od počátku jsme stavěli na silném webu, který není jenom nástrojem prodeje. Jeho součástí jsou např. marketingové nástroje, celé skladové hospodářství včetně automatického objednávání zboží a všechny finanční reporty. Samozřejmostí je propojení s účetnictvím.

AAA_9660

Martin Bláha

Nebojte se

Není důležité, že to před vámi ještě někdo nezkusil, nebo že jen málokdo se chová jako vy. Právě v tom je příležitost a skočit do toho po hlavě se může vyplatit. Když jsme začínali, málokterý český e-shop prodával za hranicemi České republiky. My jsme si jednoho dne řekli, že zkusíme Slovensko, pak Rakousko… Dnes prodáváme v 15 zemích Evropy a hranice pro nás v podstatě neexistují.

Nevzdávejte se

Kvalita každého mužstva se pozná teprve po první prohrané bitvě. Těch byla celá řada, tak jeden příklad za všechny: zhruba 2 měsíce po startu českého webu VašeČočky.cz jsme stáli před rozhodnutím, zda naše podnikání ukončíme. Náš partner nám ze dne na den zastavil dodávky a hlavní distributoři neměli zájem tak malému e-shopu dodávat.

Rozhodli jsme se, že to zvládneme. Pracoval jsem tehdy 18 hodin denně 14 dní v kuse, až to klaplo. Dodavatele jsme sehnali jinde v Evropě. Dnes jsme jedním z deseti nejvýznamnějších partnerů hlavních distributorů čoček v Evropě.

Čtěte také: Manažer MALL a investor Vít Endler: Jak jsem vydělal svůj první milion

Myslete na zadní vrátka

Osobně mám velkou averzi k riziku a leckdy si mě za to dobírají. Ve firmě se to projevuje například tak, že každá pozice je bez výjimky zastupitelná minimálně jedním člověkem, častěji však dvěma, nebo tím, že máme vyřešené devizové riziko a úvěr využíváme jen do té míry, aby mohlo být několikrát hůře, než je, a pořád bychom jej ještě zvládli splácet.

A chyba, kterou bych neopakoval?

Věřím, že zásadní věci v životě se dějí z nějakého důvodu a že každá mince má dvě strany. Proto nechci mluvit o „velkých chybách“. A těch malých, těch každý člověk dělá tolik, že by se do jednoho článku nevešly.