Petr Kříž, dosavadní šéf fúzí a akvizic poradenské společnosti EY v Česku, opouští své místo. Po téměř 20 letech v korporátním světě přejde do týmu Pavla Boušky, majitele společnosti Vafo Praha, která je tuzemským lídrem v oboru výroby krmiv pro psy a kočky a rychle expanduje také v zahraničí. Pětačtyřicetiletý Petr Kříž by se měl stát členem představenstva firmy odpovědným za fúze, akvizice a korporátní financování.

„Po mnoha a mnoha letech v EY jsem se rozhodl, že je čas zkusit zase něco jiného. Vafo je jasnou jedničkou oboru na českém trhu a přitom je z pohledu růstového potenciálu ve světovém měřítku ještě úplně na začátku. To mě láká. Je to správný obor, správná chvíle a hlavně Pavel je ten správný člověk,“ uvedl dnes Kříž pro Forbes.

Kromě vyhledávání akvizičních cílů a přípravy investic pro Vafo Praha, které na trhu prodává krmivo pod značkami Brit, Carnilove či Let’s Bite a jehož ziskovost měřeno přes EBITDA se v posledních dvou letech pohybuje nad 400 miliony korun ročně, se bude Kříž starat také o soukromé investice Pavla Boušky. Ten nedávno investoval do obchodu Košík.cz, otevřel coworkingové centrum „pro startupisty ve věku 40+“ s názvem Opero a má podíl také ve výhradním dovozci sportovní značky Under Armour do ČR – ve firmě BaGo Sport.

„S Petrem se známe několik let, podle mě je nejlepší akviziční poradce v Česku, má podnikatelského ducha a jsme si blízcí lidsky. Takže se na naši spolupráci velmi těším,“ říká Bouška, jehož Forbes pro letošek řadí na 43. místo mezi nejbohatšími Čechy.

bouska

Pavel Bouška

Petr Kříž se podle něj stane klíčovým člověkem pro strategickou a investiční část jeho holdingu a zároveň Bouška dodává, že investicím stojícím mimo Vafo chce dát jasnou a profesionální strukturu. Není tedy vyloučeno, že vznikne určitá obdoba investičního fondu či „family office“, v níž může mít svůj podíl i Kříž.

„Může to znít divně, ale my jsme se celou dobu bavili o tom, co všechno spolu můžeme dělat, ale nikdy o podmínkách. Věděli jsme oba, že na těch se dohodneme vždycky,“ doplňuje muž, jenž po absolvování pražské VŠE nastoupil v srpnu 1997 do poradenské společnosti Arthur Andersen, kterou vedla dnešní nejvyšší šéfka EY Magdalena Souček.

Měl za sebou podnikání na vysoké (malé knihkupectví a videopůjčovna s kamarádem), na hlavě culíka a na očích lenonky. Vášeň pro zajímavé brýle mu zůstala, vlasy mu Magdalena Souček tehdy důrazně doporučila zkrátit a dnes Kříž říká, že je za to velmi rád.

A pravděpodobně si je už nenechá narůst ani po boku zarostlého Pavla Boušky ve své další profesní etapě. „Jedinou věc, kterou jsem zatím Pavlovi zapomněl říct je, že jsem těžký alergik na zvířecí srst. Takže to bude výzva se vším všudy,“ směje se Petr Kříž. Z tohoto pohledu může být klidný, čtyřicetiletý vládce Britu teď žádného psa nemá, ale do nově budovaného sídla firmy v Chrášťanech zvířata přístup mít budou. Zaměstnanci centrály jsou zvyklí si do práce vodit několik border kolií i jednoho vlkodava.