skip to main content
Jak být lepší

Máte děti? 13 věcí, které byste jako rodiče neměli dělat

Vychovat psychicky vyrovnané děti, které budou připravené postavit se výzvám reálného světa, není jen tak. Od rodičů to vyžaduje docela velké úsilí. Zejména to, aby se vzdali nezdravých, ale stále populárních postupů, které děti obírají o přirozený vývoj a psychickou sílu. Abyste vychovali silné děti, musíte být silní i vy. A měli byste se vyhnout následujícím věcem:

1. Nedělejte ze svého dítěte oběť

Být náhradníkem ve fotbalovém týmu nebo propadnout ve škole neznamená, že se vaše dítě stalo obětí nějakého spiknutí. Odmítnutí, neúspěch a krach prostě patří k životu. Raději než abyste svému potomkovi dovolili, aby se litoval, tak mu poraďte, jak by mohl své slabiny obrátit v silné stránky. Pomůžete mu najít cestu, na níž může zažít něco pozitivního, okolnostem navzdory.

Čtěte také: Děti a technologie. Kdy a jak by s nimi měly začít

2. Nenechte se ovládnout pocitem viny 

Pocity viny můžou vést k celé řadě nezdravých rodičovských postupů. Třeba když dítěti nejdřív něco nedovolíte, pak stejně podlehnete a pak si to znovu rozmyslíte. Silní rodiče pocit viny odmítají a nenechávají se jím při svých rozhodnutích ovlivnit.

3. Nedělejte ze svého dítěte středobod vesmíru

Je snadné připustit, aby se váš život otáčel kolem dítěte. Ovšem z dětí, které si myslí, že jsou středem vesmíru, vyrostou sebestřední jedinci s pocitem nadřazenosti. Psychicky silní rodiče učí své děti soustředit se na to, co můžou světu nabídnout, a ne co může svět nabídnout jim.

4. Nenechte se v rozhodnutích vést strachem

Držet své dítě uvnitř ochranné bubliny by vám mohlo ušetřit spoustu starostí, ale současně to brzdí jeho vývoj. Psychicky silní rodiče sami sebe vidí jako vůdce, nikoliv ochránce. Nechávají své děti vyrazit do světa na zkušenou, ačkoliv z toho sami mají strach.

Čtěte také: Jak na kariéru a děti: zapojte rodinu, najděte chůvu a nedejte na okolí

5. Nedovolte dítěti, aby nad vámi mělo moc

Dítě, které rodině diktuje, co bude k večeři, nebo takové, co řídí víkendový program, má příliš velkou moc. Být rodičům rovný není pro děti zdravé. Psychicky silní rodiče dávají dětem pravomoci rozhodovat, ale současně udržují jasnou hierarchii.

6. Neočekávejte dokonalost

Vysoká očekávání jsou zdravá, ale očekávat od dětí příliš se může vymstít. Psychicky silní rodiče dokážou rozpoznat, že jejich děti jednoduše nemohou excelovat ve všem, co dělají. Raději než dítě tlačit, aby si vedlo lépe než všichni kolem, se snaží, aby se z dítěte stala ta nejlepší verze sebe sama.

Reklama

7. Nedovolte dětem vyhýbat se odpovědnosti

Psychicky odolné rodiče nezastihnete říkat věci typu: „Nechci své děti zatěžovat tím, že by musely uklízet. Děti by prostě měly být dětmi.“ Podporují je v rozvoji dovedností, které potřebují pro to, aby se staly odpovědnými občany. Učí je čelit následkům svých činů a stanovují jim povinnosti odpovídající věku.

8. Nebuďte štítem proti bolesti

Je kruté vidět děti trpět, ale děti potřebují nepohodlí zakusit z první ruky. Psychicky silní rodiče proto poskytují dětem podporu a pomoc, ale nesnaží se je za každou cenu chránit. Aby jejich potomci získali sebejistotu postavit se jakékoliv nepříjemnosti, která je v životě potká.

9. Neciťte odpovědnost za emoce svých dětí

Je svůdné snažit se rozveselit díte, když je smutné, nebo ho mírnit, když zuří. Ale regulování emocí dětem brání v učení získávat sociální a psychické dovednosti. Psychicky odolní rodiče raději děti učí, jak být odpovědní za své emoce, takže nebudou závislí na jiných, aby to dělali za ně.

10. Nechte děti chybovat

Ať je to pár chyb v domácím úkolu z matematiky nebo zapomenuté kopačky na trénink, dělat chyby je ta nejlepší škola života. Psychicky silní rodiče nechávají své děti šlápnout vedle a pak čelit následkům svých omylů.

11. Nepleťte si disciplínu s trestem

Trest je o tom, že necháte děti pykat za jejich přečiny. Disciplína je o tom, že je učíte, jak se v budoucnu zachovat lépe. Ale zatímco i psychicky odolní rodiče rozdávají tresty, jejich největším cílem je naučit své děti rozvinout disciplínu tak, aby mohly dělat ta nejlepší rozhodnutí.

12. Nedělejte zkratky, abyste se vyhnuli nepohodlí

Vyměknout, když vaše dítě fňuká, nebo dělat místo něj jeho práci je rychlé a snadné. Ale tyto zkratky učí děti nezdravým návykům. Chce to psychickou sílu, abyste dokázali tolerovat nepohodlí a vyhýbali se těmto svůdným zkratkám.

13. Nezapomínejte na svoje hodnoty

V dnešním uspěchaném světě je snadné nechat se pohltit kolotočem domácích úkolů, domácích prací a tréninků. Kvůli tomuto hektickému rozvrhu – spolu s tlakem na to, abyste na sociálních médiích vypadali jako rodiče roku – mnoho lidí zapomene na to, co je v životě opravdu důležité. Psychicky odolní rodiče znají svoje hodnoty a na jejich základě taky vedou svůj rodinný život.