Nábytek z IKEA je vlastně taková skládačka pro dospělé. Je oblíbený, protože je dostupný a dobře vypadá, dát ho dohromady ale není vždycky tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Pokud s tím máte někdy problémy, nic si z toho nedělejte. Sestavit byť ten nejjednodušší kousek nábytku je velká výzva i pro roboty.

Ti dnes sice dokážou po částech poskládat komplexní stroje, jako je například auto, protože jsou naprogramovaní na jednu samostatnou činnost. Tu zvládají dělat pořád dokola a bez chyb. Ještě je ale neumíme nastavit, aby si sami přišli na to, jak poskládat dohromady různé předměty, například kolík a prkno. Jak podotýká internetový magazín Quartz, zlomit se to snaží dva vědci ze singapurské Nanyang Technological University Francisco Suárez-Ruiz a Quang-Cuong Pham.

Už delší dobu pracují na robotovi, který by to všechno dokázal. Prozatím ho chtějí ale naučit složit aspoň obyčejnou židli z IKEA. Vytvořili mu dvě paže s úchopy a kamerovým systémem, který rozpozná předmět do minimální velikosti 3 mm. Teoreticky by jejich robot měl být schopný vzít do jedné paže kolík a do druhé prkno a obojí spojit. Jak mu sestavování jde, se můžete podívat v tomhle videu:

I když se robotovi zatím daří trefit se kolíkem do desky jen s velkými obtížemi, oba vědci věří, že se jim podaří ho naprogramovat tak, aby židli dal skutečně dohromady.

Jeden takový úspěch se už koneckonců jednou podařil. V roce 2013 vznikl na MIT robot, který úspěšně složil IKEA stůl Lack. Což je ale pravděpodobně ten nejjednodušší kus nábytku na montování, který v tomto švédském obchodě najdeme, konstatuje Quartz. Složitější kousky, jako je právě židle, se ale zatím žádnému stroji nepodařily.

Na roboty, kteří nám poskládají nábytek, si tedy ještě počkáme. Do té doby musíme spoléhat na vlastní zručnost a papírové manuály.