Všechno klape jako vždycky. V práci jste až na pár drobností spokojení. A najednou rána. „Už vás nepotřebujeme,“ slyšíte a marně přemýšlíte, co jste udělali špatně, protože oficiální vysvětlení zní naprosto vágně. Chyba přitom nemusí být na vaší straně – důvody, proč se znelíbíte šéfovi, bývají různé a ne vždy souvisejí s vašimi schopnostmi. Někdy je chybou spíš to, že signály hrozícího vyhazovu nevnímáte.

Proč? Na rozdíl od našich předků, kterým smrtelné nebezpečí hrozilo v podstatě neustále, máme jednu nevýhodu. Naše smysly jsou vlivem mechanizace natolik otupené, že naladit stanici zvanou „realita“ je pro nás mnohem těžší. Signály, že vaše mise ve firmě skončila, jsou ale přítomné vždycky. Jen se nemusí projevit přímo. Tohle je pět znamení, že je na čase hledat jinde.

Popírají dohody z minulosti

Někteří manažeři si s vámi sednou a osobně proberou jakýkoli problém, který s vámi mají. Jiní tolik odvahy nemají. Nedokážou mluvit s lidmi přímo a raději sáhnou k záludnostem. Například popírají, že vám v minulosti řekli určité věci. Jaké? Třeba že budete jezdit častěji na služební cesty, že si máte udělat kurz na práci s Photoshopem nebo se jménem firmy účastnit konference. Sice si budete připadat jako v blázinci, ale vysvětlení je prosté. Váš nadřízený se rozhodl, že vás v týmu nechce, a je mu nepříjemné řešit plány, které pro něj pozbyly smysl. Jestli máte pocit, že popírání dohod nabírá na intenzitě, začněte zkoumat pracovní nabídky.

Čtěte také: 10 chyb, které při hledání práce dělají lidi přes dvacet

O budoucnosti mluví nemastně neslaně

Dříve jste s šéfem probírali projekty, které budete mít na starosti, dnes se k nim nehodlá vracet. V minulosti zmínil povýšení, které vás čeká při dosažení určitých výsledků, teď je ticho po pěšině. Pokud se vaše budoucnost jeví v práci náhle mlhavě a vy se divíte, proč k vám nadřízený zaujal odstup, zkuste tohle: zeptejte se ho na nějakou událost ve vzdálené budoucnosti. Výraz jeho tváře vám řekne vše, co potřebujete vědět.

Vyhýbají se vám

Bez ohledu na to, jak jsou lidé zkušení nebo kultivovaní, v případě nepříjemné situace máme tendenci se jí nenápadně vyhýbat. Pokud jste měli s nadřízeným každé ráno v pátek poradu a teď se třikrát za sebou vymluvil na důležitější věci, máte důvod k pochybám. Odtahování se ale není jedinou strategií, jak se vás chce zbavit. Jestli se dříve vstřícný šéf začně šťourat v banalitách typu, že se mu nelíbí barva, jakou jste dosud používali pro prezentace, měli byste zbystřit. O to víc, pokud mu vyhovíte a jemu to stejně nebude stačit.

Čtěte také: Sedm znamení, že ve své práci mrháte svým talentem

Říkají jiným to, co dříve říkali vám

Spolehlivé znamení, že váš čas ve firmě vypršel, je moment, kdy nadřízený začne jiným lidem říkat věci, které dříve říkal vám. Důvod? Sám neví, co má dělat s protichůdnými pocity, které k vám chová, proto vám posílá signály, že nejste důležití. Pokud nedostáváte informace, které jsou zásadní pro vaši práci, ačkoli jiní o ní vědí naprosto vše, je čas odejít. Nebo prostě počkejte na oficiální rozloučení, což vám umožní si vyjednat vyšší odstupné.

Zaučujete svého nástupce

Není vůbec neobvyklé, že společnosti nechají zaučit nového člověka tím, s kým do budoucna nepočítají. Pokud jste dostali k ruce někoho, kdo není stážistou, a máte s ním úzce spolupracovat, možná právě zaučujete svého náhradníka.

Jestli jste v poslední době dostali podobné signály a intuice vám říká, že je něco špatně, máte dvě možnosti – začněte si tiše hledat nové místo nebo se šéfa přímo zeptejte. Jistotu, že bude upřímný, sice nemáte, jeho reakce vám ale napoví hodně. Když pak dojde na nejhorší, berte to pozitivně. Stejná vlna, která vás dostala do špatné situace, vás totiž vzápětí může vynést do mnohem lepší.